OLED televize mají své kořeny v klasických LED televizích. Jedná se o miliony malých, navzájem provázaných pixelů, které vykreslují výsledný obraz. Čím větší má televize obrazovku, tím bude i jednotlivých pixelů více.
OLED televize jsou zkratkou pro organic light-emitting diode televize a jak již bylo zmíněno, fungují na provázaných pixelech. Jednotlivé pixely vykreslují speciální diody. Co pixel, to dioda. Tyto diody se pak dle potřeby rozsvěcují a zhasínají. Díky tomu OLED televize může zobrazovat ostrý a krásně barevný obraz.
OLED televize zejména dříve měly problém s takzvaným zářivým efektem. Toho jste si mohli povšimnout například u filmu s titulky v hodně tmavých scénách. Bílé tituly (rozsvěcené diody), kolem sebe měly černé pozadí (zhasnuté diody). Přitom rozsvícené diody házely světlo na ty zhasnuté. Díky tomu docházelo k záři a lehkému rozostření obrazu. Nicméně tento problém se v posledních letech u OLED televizí podařilo minimalizovat (u těch nejnovějších modelů dokonce zcela odstranit). Stalo se tak především díky neustálému zmenšování diod. Díky tomu může být obraz vykreslen ještě ostřeji, než byl kdy dřív. Na trhu tak naleznete jak klasické OLED televize, tak i mini OLED televize.
Ovšem během výběru televize, byste se neměli dívat pouze na použitou výrobní technologii. Důležitou roli by měly hrát i další parametry, jako je například úhlopříčka a rozlišení obrazovky, spotřeba energie, přidané a chytré funkce, zvuk, obnovovací frekvence, či konektivita.
- Výrobní technologie – v současné době existuje celá řada výrobních technologií. Na výběr máte OLED televize, QLED televize, NeoQLED televize, LED televize a řadu dalších. Navzájem se od sebe liší především použitou výrobní technologií, kvalitou zobrazovaného obrazu a cenou.
- Úhlopříčka – je rozměr, který ukazuje vzdálenost mezi levým spodním rohem a pravým horním rohem televize. Nejčastěji se udává v palcích, nebo centimetrech. Při výběru však myslete na to, že ne vždy platí, že čím větší úhlopříčka, tím lépe. Každá OLED televize má svoji ideální pozorovací vzdálenost. Pokud se na televizi budete dívat příliš zblízka (například kvůli nedostatku prostoru v místnosti), obraz nebude tak ostrý, jak jste si představovali.
- Rozlišení obrazovky – určuje ostrost obrazu. Čím je vyšší, tím bude i ostrost vyšší. V současné době na trhu naleznete nejčastěji televize s rozlišením Full HD – 1920 × 1080. 4K Ultra HD – 3840 × 2160, 8K Ultra HD – 7680 × 4320 pixelů. Jak jste si mohli povšimnout, Full HD je nejmenší rozlišení (v současné době jej mají především menší televizory, nebo počítačové obrazovky). 4K rozlišení je zlatá střední cesta a to jak v kvalitě tak pořizovací ceně. Prémiovou třídou jsou pak 8K televize. Prozatím se jedná o nadstandard
- Energetická náročnost – pokud se na televizi díváte velmi často, jedná se pro vás o velmi podstatný údaj (tedy alespoň pokud nechcete za účet za elektřinu platit vysoké částky). Už dávno však neplatí, že čím větší televize, tím větší spotřeba. Moderní výrobní technologie, včetně OLED televizí jsou ekologické. Proto ani spotřeba energií u novějších modelů ve většině případů není nijak závratně vysoká.
- Přidané a chytré funkce – v současné době chytré televize neslouží pouze pro sledování filmů, ale mohou mít celou řadu SMART funkcí. Jedná se především o připojení k internetu, možnost sledování seriálů a filmů přes streamovací platformy, hlasové ovládání, xbox „integrovaný“ do televize (xbox game pass) a mnohé další. To, jaké funkce potřebujete a které ne, pak záleží především na vašich preferencích.
- Obnovovací frekvence – čím je vyšší, tím bude i sledování pořadů plynulejší a bez sekání.
- Konektivita – plánujete k televizi připojovat sluchátka, klávesnici, myš či jiné moderní technologie? Potom si dobře ohlídejte, aby televize měla i požadovaný počet portů. Mezi nejdůležitější jistě patři HDMI, USB, či Jack. Počty jednotlivých portů jsou různé. A ačkoliv se pro některé jedná o zbytečnost, pro jiné je to rozhodující údaj, tak si ho dobře ohlídejte.