Povinné ručení elektrických vozidel

Povinné ručení elektrických vozidel

Povinné ručení elektrokoloběžek a dalších elektrických vozidel od 1. 4. 2024

Nově zákon ukládá majitelům elektrokoloběžek, elektrických tříkolek, benzínových koloběžek a dalších vozidel sjednat si povinné ručení. Tato povinnost se týká všech strojů, jejichž maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/hod a strojů s rychlostí nad 14 km/hod, jejichž hmotnost přesahuje 25 kg.

Koupili jste si elektrokokoloběžku s maximální rychlostí omezenou na 25 km/hod, ale nechali jste si ji odblokovat? Pak se povinnost sjednat si ručení vztahuje i na Vás.

Dále se povinnost sjednat ručení vztahuje i na majitele jednokolek, segwayů, elektrických skateboardů, sněžných skútrů, golfových vozítek, zahradních traktorů a dalších vozidel, pokud se nepohybují výlučně na soukromém pozemku nepřístupném veřejnosti.

Povinné ručení musí sjednat soukromý vlastník i firmy provozující například sdílené elektrokoloběžky.

Účelem povinného ručení je krýt větší škody v případě škod na majetku a zdraví poškozených při nehodách způsobených těmito vozidly.

 

Výjimka z povinného ručení pro elektrokola

Elektrokola mají výjimku z povinného ručení, jelikož jejich motor zajišťuje pouze doplňující pohon a hlavním zdrojem je šlapání do pedálů, které musí zprostředkovat lidská síla.