Elektrokoloběžky se staly hitem posledních let. Svou oblibu našly nejen mezi dětmi, ale i mezi dospělými. Snadno na nich můžete vyrazit do školy, do obchodu, do práce, nebo třeba na výlet. Pokud jste se tedy i vy rozhodli pro koupi nové elektrické koloběžky, jste tu na správné adrese. Společně si osvětlíme, co je to elektrokoloběžka, jaké má základní druhy a mnoho dalšího.
Co je to elektrokoloběžka?
Jak jíž název sám napovídá, elektrická koloběžka je koloběžka, která je poháněná elektrickou baterií. Svým vzhledem povětšinou připomíná klasické koloběžky. Nicméně, díky elektrickému pohonu se během jízdy nemusíte odrážet. Stačí nastoupit a můžete jet. Ty nejlepší a nejkvalitnější elektrokoloběžky mají i různé přidané funkce, jako například LED displej, chytrá aplikace, odpružená kola, elektrické brzdy a mnoho dalšího.
Jaké jsou druhy elektrických koloběžek?
V současné době rozlišujeme tři základní druhy – městské elektrokoloběžky, terénní elektrokoloběžky a choppery. Vhodný druh vybírejte především podle toho, v jakém terénu a k jakému účelu si přejete koloběžku využívat.
- Městské elektrické koloběžky byly přímo vyvinuty pro jízdu ve městě. Zpravidla jsou lehké, kompaktní a snadno skladatelné – což pohyb v džungli města značně usnadňuje. V současné době se jedná o nejrozšířenější druh. V obchodech tak naleznete širokou škálu modelů, lišících se navzájem nejen vzhledem, ale například i maximální rychlostí, výkonem a dojezdem. Za nevýhodu tohoto druhu pak lze označit méně odolná konstrukce.
- Terénní elektrické koloběžky mají oproti městských elektrokoloběžkám robustnější konstrukci, větší kola a obvykle i vyšší výkon a delší dojezd. Pevná konstrukce je stavěna pro překonávání i členitého terénu. Nicméně oproti městským elektrokoloběžkám jsou těžší, mají horší ovladatelnost a na trhu je k dostání jen omezené množství modelů.
- Choppery jsou speciálním druhem elektrických koloběžek. Svým vzhledem velmi připomínají motorku. Elektrické choppery mají obvykle sedátka a velmi robustní konstrukci. Jsou tedy pohodlné a stabilní.
Jaké zákony v ČR se vztahují na elektrokoloběžky?
Na elektrické koloběžky se vztahuje řada zákonů. Z hlediska legislativy České republiky musíte myslet především na maximální výkon elektrokoloběžky (pokud chcete jezdit po silnicích) a dopravní předpisy.
Zákony České republiky jasně říkají, že elektrické koloběžky s výkonem do 250 W a maximální rychlostí do 25 km/h, jsou považované za kola, což znamená, že s nízkovýkonnou elektrokoloběžkou můžete jak na silnice, tak například i na cyklostezky. Navíc k jízdě na elektrické koloběžce s nízkým výkonem nepotřebujete vlastnit řidičské oprávnění a mohou na ji jezdit i děti.
Oproti tomu jízda na vysokovýkonné elektrokoloběžce je už složitější. Elektrokoloběžky s vyšším výkonem než 250 W a větší rychlostí než 25 km/h, nesmí na silnice a navíc ji smí řídit pouze osoby, které jsou vlastníkem řidičského oprávnění.
- K řízení elektrokoloběžky s výkonem do 250 W není nutné vlastnit ŘP (vhodné i pro děti)
- K řízení elektrokoloběžky s výkonem do 1000 W je nutné vlastnit ŘP AM (15 let)
- K řízení elektrokoloběžky s výkonem do 1100 W je nutné vlastnit ŘP A1 (18 let)
- K řízení elektrokoloběžky s výkonem do 2500 W je nutné vlastnit ŘP A (18 let)
- K řízení elektrokoloběžky s výkonem nad 2500 W je nutné vlastnit ŘP A (21 let)
Kromě již zmíněného, je nutné během jízdy na elektrické koloběžce dodržovat všechna dopravní pravila – což mimo jiné znamená, že na koloběžce nesmíte jezdit po chodníku! Výjimku tvoří pouze děti, které nesmí jet rychleji než 6 km/h. Při jízdě na silnici se pak stáváte plnohodnotným účastníkem dopravního provozu a musíte dodržovat povolenou rychlost, dávat přednosti (jak ostatním vozidlům, tak chodcům), dodržovat zákazy vjezdu a dodržovat všechna další pravidla dopravního provozu.
Jaký mají elektrokoloběžky výkon?
Výkon elektrokoloběžek se liší model od modelu. Zjednodušeně lze říct, že čím vyšší výkon elektrokoloběžka má, tím bude schopná jet rychleji a zdolat strmější, či horší terén. Svoji roli však hraje i hmotnost jezdce. Koloběžky s vysokým výkonem zvládnou uvést i jezdce s vyšší hmotností.
- Elektrické koloběžky s výkonem do 100 W jsou vhodné především pro děti. Elektrokoloběžky pro děti nejedou rychle, jsou snadno ovladatelné a hodí se pro jízdu především po rovinatém terénu.
- Elektrokoloběžky s výkonem do 250 W je možné využít pro jízdu i po silnicích. Do ztíženého terénu nejsou určené, zato na nákup, či do práce vás dovezou spolehlivě.
- Elektrokoloběžky s výkonem do 800 W jsou spolehlivá vozidla, která zvládnou i jízdu v lehčím členitém terénu. Slušně obstojí i během jízdy do menšího kopce.
- Elektrické koloběžky s výkonem nad 800 W jsou vhodné i do ztíženého terénu. Perfektně se hodí na výlety v přírodě a jízdu do kopce.
Jaká je maximální rychlost elektrické koloběžky?
Stejně tak jako výkon, i maximální rychlost koloběžek se model od modelu liší. Dětské elektrické koloběžky jsou nejpomalejší. Jejich maximální rychlost se obvykle pohybuje kolem 6 km/h. Elektrokoloběžky určené pro jízdu po silnicích pak zpravidla nejedou rychleji, než 25 km/h (což je nejvyšší povolená rychlost, kterou koloběžky po silnici mohou jet). Nejrychlejší elektrické koloběžky jsou ty, které nejsou primárně určené pro jízdu na silnicích. Nejrychlejší e-koloběžky mohou jet až 160 km/h. Řada koloběžek je opatřena omezovačem rychlosti, díky kterému jezdci nebude povoleno překročit povolenou rychlost. Omezovač rychlosti lze často libovolně zapínat a vypínat.
Jaký dojezd e-koloběžky mají?
Dojezd e-koloběžek je různý a záleží především na kapacitě a kvalitně baterie. Čím vyšší kapacitu bude baterie mít, tím dále na koloběžce dojedete. Avšak mějte na paměti, že kromě baterie reálný dojezd elektrické koloběžky ovlivňuje například i náročnost terénu, hmotnost jezdce, síla protivětru, či styl jízdy. Dojezd elektrokoloběžek se nejčastěji pohybuje mezi 20 až 100 kilometry. Ovšem záleží na konkrétním druhu modelu. Dětské e-koloběžky mají dojezd nižší. Naopak vysokovýkonné e-koloběžky pro dospělé mohou mít dojezd i více než 120 kilometrů. S dlouhým dojezdem však roste nejen kapacita baterie a hmotnost elektrokoloběžky, ale i pořizovací cena.
Lze na elektrické koloběžce jezdit, i když je vybitá?
Pokud vyrazíte na delší výlet, může se vám stát, že se během jízdy baterie vybije. V takovém případě je nutné, aby se kola e-koloběžky nezablokovaly a bylo možné v jízdě pokračovat alespoň díky klasickému odrážení. Nicméně jízda i na vybité elektrické koloběžce pomocí odrážení není samozřejmostí a některé modely ji nepodporují. Musíte si tento parametr sami pohlídat.
Co je rekuperace energie?
Rekuperaci energie nemají všechny elektrické koloběžky, ale pouze kvalitnější modely. Jedná se o moderní technologii, která dokáže během brzdění dobíjet baterii koloběžky. Není to sice moc, ale přeci jen díky rekuperaci energie můžete prodloužit dojezd o několik kilometrů.
Jaká je maximální nosnost elektrokoloběžky?
Maximální nosnost udává, jak velké zatížení koloběžka snese. Kromě vaší hmotnost je nutné počítat i s nákladem – jako je například batoh. Důrazně nedoporučujeme maximální nosnost překračovat. Překročením nosnosti totiž snižujete výkon a riskujete poškození vozítka.
Jaké kolečka mohou elektrokoloběžky mít?
E-koloběžky mají především dva druhy kol – celogumová a nafukovací kola. Celogumová kola mají častěji městské elektrokoloběžky. Tento druh kol nemůžete píchnout. Nafukovací kola mají častěji terénní elektrokoloběžky. Lépe tlumí nárazy a v terénu jsou pohodlnější. Musíte však počítat s rizikem propíchnutí duše.
Kola elektrokoloběžky se neliší jen výrobním materiálem, ale i velikostí. Elektrokoloběžky s malými koly se hodí především do města. Elektrokoloběžky s velkými koly jsou pak přímo vyrobené i pro jízdu v členitém terénu. Velká kola tak najdete povětšinou u terénních koloběžek.
Jaké druhy brzd jsou použité u elektrických koloběžek?
V současné době se u ekoloběžek setkáte nejčastěji s třemi typy brzd – mechanickými nášlapnými brzdami, kotoučovými a elektrickými brzdami.
- Mechanická nášlapná brzda je u elektrických koloběžek umístěna nejčastěji nad zadním kolem. Jedná se o levnou klasiku. Nohou je nutné na brzdu šlápnout. U elektrických koloběžek se tento druh brzd vyskytuje jen zřídka.
- Kotoučové brzdy jsou stejné, jako na kole. Brzdění probíhá pomocí páček na řidítkách. Kotoučové brzdy jsou kvalitní a levné. U ekoloběžek je tedy najdete poměrně často.
- Elektrická brzda je hitem především v posledních letech. Tento druh brzd je kvalitní a efektivní, nicméně má své nevýhody – funguje, jen pokud není baterie vybitá. Často ji tak najdete v kombinaci s kotoučovou, či mechanickou brzdou.
Jak se o ekoloběžku starat?
Péče o elektrickou koloběžku není nikterak složitá. Bohatě postačí, když koloběžku po každé jízdě očistíte a budete ji chránit před povětrnostními vlivy (dlouhodobé parkování v nekrytých prostorách ji nesvědčí). Také byste před každou jízdou měli zkontrolovat kvalitu brzd a pneumatik – nesmí být vypuštěné (v případě nafukovacích kol), ani jinak poškozené. Čas byste si měli udělat i na pravidelné garanční prohlídky.