Jak vybrat vertikutátor?

Jak vybrat vertikutátor?

Krásně zelený trávník si žádá svoji péči – a to nejen pravidelné sečení a zavlažování, ale i provzdušňování. Pojďme se tedy společně podívat na to, co je to vertikutátor a na co se zaměřit při jeho výběru.

 

Co je vertikutátor?

Vertikutátor je stroj využívaný při údržbě trávníku. Svým vzhledem je velmi podobný zahradní sekačce, nicméně na rozdíl od ní, úkolem vertikutátoru není sečení vysokého porostu, nýbrž provzdušnění půdy. Zahradní vertikutátor je opatřen rotujícím válcem, díky kterému kypří vrchní vrstvu půdy. Nože vertikutátoru proniknou přibližně 2 – 5 milimetrů pod povrch. Díky tomu zahradní vertikutátor půdu nejen provzdušní, ale zároveň odstraní i zplstnatělou trávu.

 

Jaké jsou druhy vertikutátoru?

Podle pohonu, rozdělujeme zahradní provzdušňovače do několika druhů. Jde především o benzínové provzdušňovače, elektrické vertikutátory, ruční vertikutátory a akumulátorové provzdušňovače.

  • Benzínový vertikutátor je nejvýkonnější ze všech druhů. Hodí se především pro provzdušňování velkých ploch. Výhodou zahradního benzinového vertikutátoru je kromě vysokého výkonu i fakt, že vám při práci nezavazí žádná napájecí šňůra a větší kola, díky kterým si hravě poradí i se členitým terénem. V obchodech naleznete i benzínové vertikutátory s pojezdem. Za nevýhodu tohoto druhu lze označit vyšší pořizovací cena, vyšší hmotnost, poměrně vysoká hlučnost a náročnější údržba.
  • Elektrický vertikutátor je oproti tomu benzínovému lehčí, kompaktnější, levnější, tišší a ekologičtější. Nicméně za tolik kladných vlastností zaplatíte nižším výkonem a přívodním kabelem, který vám při práci může překážet.
  • Akumulátorové vertikutátory jsou speciálním druhem elektrických vertikutátorů. Aku vertikutátory mají všechny výhody klasických elektrických provzdušňovačů. Navíc jsou však opatřeny nabíjecí baterií, díky které se můžete po zahradě volně pohybovat bez starostí o přívodní kabel. Nicméně zahradní akumulátorový vertikutátor má tu nevýhodu, že před prací (a i během práce samotné) musíte myslet na stav baterie. Jestliže si baterii nedáte do nabíječky s dostatečným předstihem, nebudete moci pracovat.
  • Ruční vertikutátory jsou speciálním druhem. Využijete je například při provzdušňování půdy v těžko přístupných místech, nebo třeba u plotů. Nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o ruční nářadí, je práce s ním fyzicky náročná. Ovšem pokud máte malou zahrádku, bude pro vás ruční provzdušňovače naprosto dostačující. Výhodou je velmi snadná údržba a nízká pořizovací cena.

 

Kvalita konstrukce

Při výběru zahradního provzdušňovače se dívejte na kvalitu konstrukce a její stabilitu. Čím více plastových částí, tím bude stroj náchylnější k poruchám. Opravdu kvalitní stoje mají šasi a další komponenty vyrobené z kovu. Samozřejmostí by měla být i polohovatelná rukojeť a velká kola pro snazší překonávání drnů.

 

Pojezd vertikutátoru

Pojezd je rozšiřující funkce provzdušňovače, díky které si můžete ulehčit práci. Zjednodušeně řečeno, pokud má provzdušňovač pojezd, znamená to, že při práci vám bude motor pomáhat rozpohybovat stroj. Při tlačení vertikutátoru, díky pojezdu nebudete muset vyvinout tak velkou sílu a námahu. Pojezd mívají nejčastěji vysokovýkonné benzínové vertikutátory, u kterých se předpokládá delší práce ve špatném terénu.

 

Výkon vertikutátoru

Ptáte se, jaký je ideální výkon vertikutátoru? V tom případě nenajdete žádnou univerzální odpověď. Čím vyšší výkon, tím bude stroj schopný provzdušnit větší plochu a zvládnout překonat členitější terén. Obecně lze říct, že nízkovýkonné provzdušňovače do 1 600 W jsou vhodné především pro plochu do 800 m2. Vysokovýkonné provzdušňovače s výkonem 1 800 W a vyšším, si hravě poradí i s horším terénem a velkou plochou. Pokud máte velkou členitou zahradu, jistě volte vertikutátor s pojezdem, významně si ulehčíte práci.

 

Válec a počet nožů

Vzhledem k tomu, že primární funkcí zahradního vertikutátoru je pomocí rotačního válce a na něm připevněných nožů provzdušňovat půdu, jsou počet nožů a výrobní materiál válce stěžejní parametr. U počtu nožů platí velmi jednoduché pravidlo – čím více nožů válec má, tím lépe. Obvykle mají vertikutátory 10 – 20 nožů. Pokud má stroj více, není nutné provzdušňování provádět příčně i podélně. Bohatě postačí jeden směr, což vám ulehčí práci. Válec je pak nejčastěji plastový, nebo kovový. Kovový válec je kvalitnější, ovšem také dražší.

 

Sběrný koš

V současné době na trhu naleznete nejčastěji provzdušňovače trávníku se sběrným košem. Objem sběrného koše mají vertikutátory různý. Čím je objem vyšší, tím je možné do zásobníku nashromáždit více porostu. Sběrný koš kolem 20 litrů má tu výhodu, že při práci nestoupá hmotnost provzdušňovače, díky čemuž se vám se strojem bude lépe manipulovat. Nicméně budete muset koš chodit častěji vysypávat. Sběrné koše nad 50 litrů toho pojmou podstatně více, ale významně vám při naplnění stoupne hmotnost vertikutátoru. Zajímavou funkcí je indikátor naplněného sběrného koše. Obvykle se jedná o kontrolku, která vás upozorní na to, že je koš nutné vysypat. Při práci tedy nemusíte zastavovat a kontrolovat stav koše okem. K dostání jsou i vertikutátory bez sběrného koše. Sice je jejich pořizovací cena nižší, ale vzhledem k tomu, že stroj odpad pouští na zem, musíte ho po práci shrabat.

 

Šíře záběru

Šíře záběru určuje, jak široký pás bude schopný provzdušňovač najednou provzdušnit. Šíře záběru se nejčastěji pohybuje mezi 25 – 50 centimetry. Čím větší plochu potřebujete provzdušnit, tím širší pojezd oceníte (široký záběr dokáže významně zkrátit pracovní čas). Ovšem pokud máte menší zahradu, nedoporučujeme vám zbytečně velkou šířku záběru. Platí totiž i to, že čím je šíře záběru vyšší, tím se s vertikutátorem hůře manipuluje.

 

Hloubka provzdušňování

Jak již bylo zmíněno, zahradní provzdušňovače mají nože, které pronikají přibližně do hloubky půdy 2 – 5 milimetrů. Výšku řezu je v naprosté většině případů možné korigovat a to buď plynule, nebo v rámci přednastavených stupňů. Čím více zaplevelený trávník, tím je zapotřebí větší hloubka řezu.

 

Jaká je pořizovací cena vertikutátorů?

Pořizovací cena zahradních vertikutátorů je různá. Levné ruční vertikutátory seženete už za pár stokorun. Nicméně jak tomu bývá, s kvalitou roste i pořizovací cena. Nízkovýkonné levné elektrické vertikutátory jsou k dostání již za pár tisícikorun. Kvalitní aku vertikutátory jsou podstatně dražší. Nejdražší jsou vysokovýkonné benzínové vertikutátory. Za kvalitní model zaplatíte i desetitisíce.

 

Jaký je rozdíl mezi vertikutátorem a kultivátorem?

Ačkoliv jsou si pojmy vertikutátor a kultivátor velmi podobné, nesmíte si je plést. Pojmy totiž označují rozdílné stroje s jiným využitím. Zahradní provzdušňovač se využívá na provzdušnění a odplevelení trávníku. Kdežto kultivátor má své uplatnění na poli po orbě a jeho úkolem je připravit půdu pro sázení rostlin.

 

Jak často používat vertikutátor?

Provzdušňovat zahradu byste měli dvakrát ročně – ideálně na jaře (březen až květen) a na podzim (září až listopad). Přibližně dva dny před vertikulací byste měli trávník posíct a pohnojit. Provzdušňovat byste neměli ani příliš suchý, ani mokrý trávník.

 

Jak o vertikutátor pečovat?

Jestliže chcete, aby vám zahradní provzdušňovač vydržel řadu sezón, je nutné se o něj řádně starat. Péče o vertikutátor není nikterak složitá. Bohatě postačí, pokud ho po práci pečlivě očistíte od všech nečistot (vertikutátor nepřevracejte vzhůru nohama!) a doplníte oleje (v případě benzínových vertikutátorů). Skladovat doporučujeme na suchém místě, kde bude stroj chráněn před povětrnostními vlivy (přímé slunce, vítr, déšť, mráz, kroupy a podobně).