Jak vybrat lednici?

Jak vybrat lednici?

Jestliže jste se právě rozhodli pro koupi nové lednice, jistě vás bude zajímat, jak vybrat tu správnou a jaké parametry by pro vás měly být důležité. Mezi hlavní faktory, na které byste při výběru lednice měli brát zřetel, je možnost vestavby (zda je lednice volně stojící, či určená pro vestavbu), energetická třída, užitý objem a další přidané funkce, či technologie. Pojďme se tedy na všechny parametry podívat více z blízka.

 

Druhy lednic

Jaké jsou druhy ledniček? Věřte, že jich je opravdu hodně. Nicméně mezi ty základní druhy bezpochyby patří klasické lednice s mrazákem, americké lednice, monoklimatické lednice a pultové ledničky.

Klasické lednice – mohou být jak volně stojící, tak vestavěné v kuchyňské lince a jsou typické tím, že mají jak chladící, tak mrazící část. Klasické lednice jsou klasika, která se nachází v naprosté většině českých domácností. Jedná se o kombinované lednice s mrazákem nahoře, nebo kombinované ledničky s mrazákem dole.

+ Klasické lednice mají chladící i mrazící část
+ Na trhu je k dostání široká škála modelů nejrůznějších barev, velikostí, designu a energetické náročnosti
+ Vzhledem široké škále modelů, máte na výběr z celé řady moderních funkcí a technologií
+ Lednice jsou prostorné

- Starší lednice s jedním motorem pro chladící i mrazící část, je nutné odmrazovat obě části zároveň

 

Americké ledničky – jsou velmi podobné těm klasickým lednicím. Hlavní rozdíl najdete v počtu dveří. Americké lednice jsou totiž dvoukřídlé. Vzhledem ke svým velkým rozměrům se tak hodí především pro početnější domácnosti. Často bývají opatřeny i řadou moderních funkcí a technologií - jako je například výrobník ledu.

+ Dovoluje pohodlnější ukládání potravin (díky velkému prostoru)
+ Moderní lednice s nadčasovým designem
+ Vyrábí se často v kombinaci s výrobníkem ledu

- Vyšší energetičtější náročnost
- Vyšší nároky na prostor
- Často vyžaduje odbornou instalaci

 

Monoklimatické lednice – se vyznačují pouze jednou chladící zónou. Jedná se tak pouze o chladničky, či mrazničky. Monoklikatickou lednici oceníte, pokud jednu z částí (chladící, nebo mrazící) vůbec nepotřebujete. Monoklimatické lednice se používají velice často v komerční sféře – například jako lednice na pití, nebo zákusky.

+ Velký prostor
+  Lednice není nutné odmrazovat

-  Vzhledem k menšímu počtu vyráběných modelů, je i omezený počet technologií a funkcí

 

Pultové lednice – jsou typické svým tvarem. Někdy je naleznete taktéž pod označením truhlicové lednice. Jedná se povětšinou o jednoduché spotřebiče s vrchním otevíráním a omezeným počtem funkcí a technologií.

+ Malé a skladné provedení
+ Lednice mohou mít jak chladící, tak mrazící část
+ Nízká pořizovací cena
+ Nízká spotřeba energie

- Omezené množství modelů
- Omezené množství technologií a funkcí
- Vyšší hlučnost

 

Vestavba lednice

V současné době na trhu naleznete dvojí provedení – jedná se o lednice volně stojící a ledničky vestavné. Navzájem tyto druhy nelze zaměňovat. Lednici vhodnou pro vestavbu nemůžete samovolně postavit do kuchyně a naopak volně stojící lednici vám přímo do kuchyňské linky nezasadí ani ten nejšikovnější truhlář.

 • Volně stojící lednice – jsou v našich domácnostech klasika. Lednici můžete mít umístěnou v kuchyni, nebo třeba ve spíži. Při výběru dbejte především na design (lednice bude neustále celá vidět) a na ochranu proti otiskům prstů (díky této ochraně nebudete mít lednici neustále ušpiněnou). Volně stojící lednici si můžete klidně instalovat sami –nevyžaduje odborný zásah.
 • Vestavná lednice – je hit především posledních let. Lednici si můžete snadno zabudovat například do kuchyňské linky. Po takové vestavbě nemusí být lednice vůbec vidět a plnohodnotně splyne s okolím. Zabudováním lednice si tak zajistíte nadčasový, čistý a elegantní design celé kuchyně. Vestavné lednice vyžadují odbornou instalaci. Důležité totiž je nejen správné zapojení, ale i zajištění správné cirkulace vzduchu.

 

Energetická náročnost

Ledničky jsou elektrické spotřebiče, které jsou puštěné pořád, jedou 24 hodin, 7 dní v týdnu. Energetická náročnost lednice je tak velmi důležitý parametr. Pokud byste si vybrali lednici, která není energeticky úsporná, mohli byste u placení účtů za elektrickou energii být pěkně překvapení.  Dříve se energetická náročnost lednic určovala na škále A++ až D. Nicméně od 1. 3. 2021 došlo k předělání energetických štítků. Nyní se energetická náročnost spotřebiče pohybuje na škále A až G, kde A znamená energeticky nejúspornější spotřebič a G energeticky nejnáročnější. Pokud u některého ze spotřebičů v současné době naleznete energetickou účinnost například A+, jedná se o staré (neplatné) označení, které by podle nových energetických štítků mělo být označeno jako C. Celá převodová tabulka mezi štítky je následující:

Starý energetický štítek   

   Nový energetický štítek

A+++

A

A++

B

A+

C

A

D

B

E

C

F

D

G

 

 

Objem lednice

Jak velký objem, by lednice měla mít? Tak na tuhle otázku vám nedokážeme odpovědět – a pravděpodobně to nedokáže nikdo. Zjednodušeně řečeno, objem lednice udává, kolik potravin do ní budete moci umístit. Pokud tedy máte velkou čtyřčlennou rodinu (a potřebujete skladovat velké množství potravin), bude se ideální objem lednice pohybovat kolem 280 l. Naopak pokud žijete sami, bohatě si vystačíte s lednicí o objemu 70 l. Zkrátka, počítejte s tím, že na jednu dospělou osobu v domácnosti, budete potřebovat přibližně 70 l objemu lednice. U mrazící části pak na jednu osobu počítejte přibližně 30 l.

 

Hlučnost lednice

Jaká by měla být maximální hlučnost lednice? Jestliže máte velký dům a lednici budete mít umístěnou mimo obytnou zónu (například ve spíži), nebude pro vás hlučnost ledničky hrát pravděpodobně velkou roli. Nicméně pokud bydlíte v malém bytě, určitě vybírejte lednici co nejtišší. Nikdo totiž nechce pravidelně poslouchat otravné hučení. U těch nejtišších modelů se hlučnost pohybuje kolem 37 dB. Ty nejhlučnější pak mohou mít klidně 40 dB a více.

 

Moderní funkce a technologie lednic

U lednic se můžete setkat s celou řadou moderních funkcí a technologií. Tyto funkce se však model od modelu a výrobce od výrobce liší. Řada technologií a funkcí je u výrobců stejná, jen ji najdete pod rozdílnými názvy. To, jaké technologie a funkce potřebujete a které ne, záleží především na vašich individuálních funkcích a požadavcích. Také musíte počítat s tím, že čím větší počet funkcí a moderních technologií bude lednička mít, tím bude i pořizovací cena vyšší. Zde je několik základních a nejznámějších z nich.

 • No Frost - zlepšuje cirkulaci vzduchu. Zároveň udržuje konstantní teplotu, která zabraňuje hromadění ledu. Díky tomu umožňuje i mnohem rychlejší dosažení cílové teploty. Tento efekt můžete pozorovat, když z lednice vytáhnete balíček zeleniny. Pokud máte lednici bez technologie No Frost, vytáhnete jednu velkou hroudu ledu. Jestliže je vaše lednička technologií No Forst opatřená, budete z pytlíku moci sypat i jednotlivé kuličky.
 • Výrobník ledu - vyrobte si led přímo v lednici. Jedním dotykem si můžete do sklenice naložit tolik ledu, kolik budete potřebovat.
 • Fresh Box- uchovávejte ovoce a zeleninu čerstvé a plné chuti. Fresh Box je speciální zásuvka, které prodlužuje životnost a chuť potravin.
 • FastFreeze - moderní funkce FastFreeze můžete taktéž naleznout pod označením rychlé mrazení. Díky nízké teplotě se zachová většina vitamínů a minerálů v potravinách. Lednice nastaví teplotu až o 10 stupňů nižší. Díky tomu se potraviny rychle zmrazí a zachovají si své nutriční hodnoty.
 • Odtokový systém - zaručuje velmi jednoduché odmrazování. Spotřebič je vybaven speciálním odtokovým systémem, který umožňuje bezproblémové odmrazování a čištění.
 • Oboustranné dveře - pravé, nebo levé otevírání dveří? Vyberte si to, které vám bude nejvíce vyhovovat! Snadněji si tak uzpůsobíte vzhled a uspořádání kuchyně.
 • Fresh Box+ - uchovávejte ovoce a zeleninu až 15 dní čerstvé a plné chuti. Fresh Box+ je speciální zásuvka, které reguluje vlhkost a prodlužuje tak životnost a chuť potravin.
 • Přihrádka na láhve - ušetřete místo a přitom skladujte láhve bezpečně, bez rizika vypadnutí. Díky speciální přihrádce na lahve to nebylo nikdy jednodušší.
 • Ochrana proti otiskům prstů - ušpiněným spotřebičům odzvonilo! Speciální úprava povrchu, která chrání proti otiskům prstů, zajišťuje snadné čištění. Úklid tak nebyl nikdy jednodušší.
 • Teplotní alarm - máte přesnou kontrolu nad teplotou v lednici. Teplotní alarm vás upozorní, pokud je teplota uvnitř příliš  vysoká, nebo nízká.
 • Technologii Cool Breeze - umožňuje ukládat potraviny v lednice zcela libovolně a bez rozmyšlení. Rovnoměrná cirkulace vzduchu umožňuje organizaci potravin uvnitř chladničky intuitivně a zajišťuje jejich stabilní teplotu pro optimální uchování.
 • Auto Defrost -  technologie automatického odmrazování. Díky tomu vám odpadne starost s odmrazováním spotřebiče. Lednice se o vše postará za vás.
 • Fresh Control - sleduje teplotu a vlhkost uvnitř lednice. Fresh Control vytváří ideální podmínky pro skladování potravin uvnitř lednice a umožňuje jejich uchování až 4 krát déle.
 • LED osvětlení - posviťte si na potraviny v lednici, díky kvalitnímu LED osvětlení. Vždy tak najdete, co potřebujete a budete tak mít přehled o tom, co ve své lednici máte.
 • Dveře bez náběhu - dveře lednice jsou opatřeny panty SmoothFit a jsou bez náběhu, což znamená, že je můžete otevřít, i když je vedle ní linka. Zjednodušeně řečeno, lednice má stále stejnou šířku, když je zavřená i otevřená.
 • Nastavitelné police - přizpůsobte si vnitřní prostor lednice dle svých potřeb. Snadno, rychle a jednoduše můžete měnit výšku jednotlivých polic.
 • GreenZone - speciální zásuvka umožňuje zachovat až 95% vitamínů v ovoci, či zelenině i po 11 dnech uložení v lednici. GreenZone snižuje přebytečnou vlhkost a zachovává správnou úroveň pro uchovávání zeleniny a ovoce.
 • Filtr CleanAir - zabraňuje nepříjemným pachům a chutím šíření v lednici. Už nikdy se vám tak nestane, že si koupíte například aromatický sýr a od něj vám načichnou všechny potraviny v lednici.
 • Technologie 360° - má za úkol rovnoměrně distribuovat vzduch ventilačními otvory. Vytváří tak ideální klima pro skladování potravin v lednici. Konzistentní chlazení v lednici je díky technologii 360° zaručené i během otevřených dveří.
 • Technologie SpaceMax™ - je vysoce účinná izolace, díky níž jsou stěny lednice mnohem tenčí. Vytváří tak více úložného prostoru, aniž by vyčnívala z pracovní plochy.
 • Chytrá lednice - umožňuje ovládání chladničky na dálku. Pomocí chytrého telefonu a aplikace můžete snadno a rychle na dálku nastavit teplotu tak, aby byla vaše chladnička připravena k uskladnění velkého nákupu.
 • Technologie AdaptTech - byla přímo vyvinuta pro udržování stálé teploty v chladničce. Lednice neustále sleduje a řídí teplotu pro zabránění zvýšení teploty. Vaše jídlo si tak uchová dlouhotrvající čerstvost a navíc ušetříte energii.
 • LED displej - umožňuje snadné a rychlé ovládání lednice. Budete tak mít všechny funkce a nastavení vždy po ruce.
 • Prázdninový režim - jeďte na dovolenou bez starostí o potraviny, které jste nechali doma. Speciální režim Dovolená umožňuje nastavit spotřebič do pohotovostního režimu po dobu, co jste na dovolené.