Jak vybrat pračku?

Jak vybrat pračku?

V současné době naleznete na našem území už jen velmi malé procento domácností, které nemají pračku. Jedná se totiž o cenově dostupný spotřebič, který dokáže ušetřit nejen mnoho práce a času, ale i množství spotřebované vody. Pojďme se tedy společně podívat na ty hlavní parametry, které byste při výběru pračky měli brát v potaz.

 

Jaký způsob plnění pračky je nejlepší?

V současné době jsou na trhu pračky s dvojím plněním – horním a předním. Hlavní rozdíl je v tom, zda budete prádlo do pračky dávat a vyndávat z vrchní, nebo z přední strany.

 

Výhody a nevýhody vrchem plněných praček

Vrchem plněné pračky jsou obvykle menší a kompaktní spotřebiče, které jsou vhodné především do menších prostor (kromě prostoru nad pračkou samotnou, nevyžadují žádný další prostor pro otevírání dvířek). Vrchem plněnou pračku ocení především osoby s omezenou pohyblivostí, neboť není nutné se k dvířkům sklánět a namáhat záda. Všechny kladné a záporné stránky předem plněných praček jsou následující:

+ Vrchem plněné pračky jsou v naprosté většině případů menší, perfektně se tak hodí i do malých koupelen.
+ K vyndání prádla z pračky vám bude stačit pouze prostor nad pračkou.
+ Vrchem plněná pračka je vhodná i pro seniory a osoby s omezenou pohyblivostí, neboť není nutné se ke dvířkům sklánět.

- Mezi nevýhody tohoto druhu praček patří omezené množství modelů. Většina praček se vyrábí s předním plněním.
- Další nevýhodou je omezený počet funkcí a technologií (který souvisí především s omezeným množstvím modelů na trhu).
- Pračky s horním plněním nemohou sloužit jako odkládací plocha – a to ani pro vyprané oblečení, ani pro umístění například sušičky.

 

Výhody a nevýhody předem plněných praček

Oproti předešlému druhu, je předem plněných praček na trhu opravdu mnoho. Navzájem se od sebe liší jak řadou moderních funkcí a technologií, tak řadou barevných provedení. Souhrn všech výhod a nevýhod předem plněných praček je následující:

+ Předem plněné pračky mají řadu funkcí a technologií, ze kterých můžete vybírat.
+ Předem plněné pračky jsou na trhu dostupné v široké škále designových provedení, rozměrů a barev.
+ Vrch pračky můžete snadno sloužit jako odkládací plochu pro poskládané oblečení, nebo například pro sušičku.
+ Lepší stabilita a větší zpravidla větší kapacita bubnu.

- Předem plněné pračky jsou obvykle větší a vyžadují i dostatek prostoru pro otevření dvířek.

 

Zvláštní provedení praček

Kromě klasických praček, v obchodech naleznete i pračky v provedení slim (úzké), vestavné pračky, mini a ruční pračky.

  • Úzké (slim) pračky – se od klasických praček liší především svými úzkými rozměry. Slim pračky jsou tak vhodné především do malých prostor. Oproti standardním rozměrům, mají slim pračky šířku pouze kolem 55 cm. Nicméně tyto kompaktní rozměry jsou zpravidla vykoupeny i menším bubnem pračky (a tudíž i menší maximální hmotnostní náplně). Objem bubnu slim praček se většinou pohybuje kolem 4 kg
  • Vestavné pračky - jsou vhodné především pro ty, kteří nemají dostatek místa v koupelně a chtějí si pračku zabudovat například do kuchyňské linky. Tento specifický druh praček tak můžete mít stejně jako například myčku, nenápadně umístěnou přímo v kuchyňské lince (po zabudování jsou nenápadné).
  • Mini a ruční pračky – jsou specifickým druhem praček. Oproti předešlým druhům vynikají opravdu malými rozměry. Tyto pračky navíc nepotřebují ani připojení k elektrice. Výborně se tak hodí na cesty, nebo třeba na chatu.

 

Základní druhy praček

V současné době je k dostání celá řada druhů praček. Jedná se především o klasické pračky, pračky se sušičkou, parní pračky, smart pračky, parní pračky, vířivé pračky a bublinkové pračky.

  • Klasické pračky – nevyznačují se žádnou speciální funkcí, ani rozměry. Jsou určené pro běžné praní a ždímání prádla.
  • Pračky se sušičkou – tento druh praček v obchodech taktéž můžete naleznout pod označením 2v1. Pračka se sušičkou v jednom šetří místo i peníze. Nemusíte kupovat dva spotřebiče, které vám budou zbytečně zabírat prostor. Bohatě vám bude stačit jeden, který zvládne praní, i sušení na výbornou.
  • Smart pračky – neboli chytré pračky jsou typické svými chytrými funkcemi. Snadno je můžete spárovat se svým mobilním telefonem, nebo třeba tabletem. Pomocí chytré aplikace pak můžete spotřebič snadno sledovat a ovládat. V aplikaci obvykle naleznete informace o pracím cyklu – spotřeba vody, spotřeba elektrického proudu, zbývající čas do konce cyklu, statistiky a další důležité informace. Kromě toho je přes aplikaci možné pračku zapínat, či stahovat další prací programy. To, které informace v aplikaci uvidíte a jaké funkce bude možné díky aplikaci ovládat, záleží vždy na konkrétním modelu pračky a výrobci.
  • Parní pračky – moderní pračky neperou prádlo pouze ve vodě, ale používají i páru. Jedná se o pokrokovou technologii, díky které prací prostředek pronikne hlouběji do vláken tkanin. Praní je tak nejen účinnější, ale i šetrnější. Parní pračky mají zpravidla menší spotřebu vody a jsou vhodné pro jemné tkaniny.
  • Vířivé pračky – jsou zvláštním druhem praček. K tomu aby mohly fungovat, není totiž potřeba připojení k vodovodu pod tlakem. Výborně se chodí třeba na chalupu. Vířivé pračky jsou malé, kompaktní a hodí se především pro praní malého množství prádla.
  • Bublinkové pračky – využívají principu vstřikování vzduchu do roztoku pracího prášku a vody. Praní je tak nejen šetrné, ale i vysoce efektivní. Bublinkové pračky jsou energeticky úsporně a dovedou prát prádlo již při teplotě 15 °C.

 

Energetická třída

Kromě způsobu otevírání dvířek a druhu pračky byste se určitě měli dívat i na energetickou náročnost spotřebiče. Dříve se jednalo o energetickou škálu A++ až D. Nicméně od 1. 3. 2021 došlo k předělání energetických štítků. Nyní se energetická náročnost spotřebiče pohybuje na škále A až G, kde A znamená energeticky nejúspornější spotřebič a G energeticky nejnáročnější. Pokud u některého ze spotřebičů v současné době naleznete energetickou účinnost například A+, jedná se o staré (neplatné) označení, které by podle nových energetických štítků mělo být označeno jako C. Celá převodová tabulka mezi štítky je následující:

Starý energetický štítek   

   Nový energetický štítek

A+++

A

A++

B

A+

C

A

D

B

E

C

F

D

G

 

Hlučnost pračky

Hlučnost udává, jak vysoký maximální hluk bude pračka během praní a odstřeďování dělat. Tenhle parametr pro vás bude hrát velkou roli především v malém bytě, nebo v domácnosti s malým dítětem. Pokud máte velký dům a pračku umístěnou bohem od relaxační zóny (například v koupelně, nebo prádelně), pravděpodobně se pro vás nebude jednat o rozhodující parametr. Nicméně zpět k hlučnosti samotné. Hlučnost se udává v decibelech (dB). Pro představu, přibližně 20 dB je hlučnost větru a padání listí ze stromu. 90 dB je pak hlučnost například sekačky na trávu. U moderních a dražších praček se maximální hlučnost pohybuje mezi 40 – 50 dB. Zpravidla platí, že čím nižší pořizovací cena, tím vyšší hlučnost během praní.

 

Počet otáček pračky

Maximální otáčky při ždímání jsou velmi důležitým parametrem, který byste při výběru rozhodně měli brát v potaz. Čím více má pračka otáček, tím je prádlo lépe vyždímané a rychleji se usuší. Drahé a kvalitní pračky mohou mít více než 1400 otáček za minutu. Účinnost odstřeďování se uvádí na škále A až G, kde A označuje nejnižší zbytkovou vlhkost v prádle a G nejvyšší. Množství zbytkové vody dle třídy účinnosti odstřeďování naleznete v následující tabulce:

Třída účinnosti odstřeďování   

   Množství zbytkové body v %

A

< 45

B

45 - 54

C

54 - 63

D

63 - 72

E

72 - 81

F

81 - 90

G

> 90

 

Kapacita (objem bubnu)

Maximální možná kapacita vypraného prádla během jednoho cyklu se udává v kilogramech (kg). Ty nejmenší pračky mají maximální kapacitu prádla kolem 2 kg. Oproti tomu ty největší i 12 kg. Pračky s vyšší kapacitou jsou většinou průmyslové. To, jak velký objem bubnu potřebujete, záleží především na objemu prádla, které potřebujete prát. Čím větší máte rodinu a více špinavého prádla, tím budete potřebovat i pračku s vyšší maximální kapacitou. Obvykle však platí, že čím větší objem pračky, tím lépe. Maximální kapacitu totiž nemusíte plně využít. Pokud máte tu možnost, neměli byste pračku naplňovat více než na 80%. Díky tomu bude totiž prádlo v bubnu mít dostatek prostoru a bude perfektně vyprané.

 

Moderní funkce a technologie praček

U praček se můžete setkat s celou řadou moderních funkcí a technologií. Tyto funkce se však model od modelu a výrobce od výrobce liší. Řada technologií a funkcí je u výrobců stejná, jen ji najdete pod rozdílnými názvy. Zde je několik základních a nejznámějších z nich.

  • Invertorový motor - je typický svým tichým a dlouhotrvajícím výkonem. Jde o technologickou špičku, která se vyznačuje nejen vysokou kvalitou, ale i velmi dlouhou životností.
  • Odložený start - funkce Odložený start umožňuje posunout zapnutí cyklu na dobu, kdy se vám to hodí. Zabráníte tak tomu, aby oblečení dlouhé hodiny nečinně leželo v bubnu pračky. Tuto funkci můžete nastavit obvykle na displeji pračky. Smart pračky ji umožňují zapnout i dálkově díky vašemu chytrému telefonu a aplikaci.
  • Dětská pojistka - pokud máte doma malé neposedné děti, bude se vám funkce Dětská pojistka rozhodně hodit. Umožňuje uzamknout spotřebič. Předchází tak nehodě, či úrazu.
  • AquaStop-  brání vytopení vašeho bytu. Jedná se o elektroventil umístěný na přívodu vody, který zastaví přítok z vodovodního řádu v případě prasknutí vnitřního pláště přívodní hadice. V případě poruchy je voda zachycena ve spodní části myčky (takzvané havarijní nádobě). Následně se spustí poruchový alarm, který uzavře přívod vody.
  • Displej - zobrazuje všechny důležité informace. Můžete si na něm zvolit například prací program, počet otáček, teplotu, funkci a mnoho dalšího.
  • Wi-FI a NFC – propojte SMART pračku s  chytrým telefonem, či tabletem a zobrazujte si díky aplikaci všechny důležité informace, spouštějte prací cykly, nebo stahujte cykly nové.
  • Dodatečné vložení prádla či pracích prostředků – pustili jste pračku a následně zjistili, že jste do ní některé kusy prádla zapomněli vložit, nebo že jste nepřidali prací prášek? Nevadí! Díky této moderní funkci můžete prací prostředek i prádlo do pračky vkládat i po spuštění pracího cyklu.
  • Technologie ProSteam - je moderní a jedinečná technologie, která zakončí prací cyklus parou, která neutralizuje pachy a redukuje pomačkání. Změkčená vlákna se narovnají. Díky tomu bude vaše prádlo i po vytažení z pračky krásně rovné.
  • Technologie ProSense®- používá pokročilé snímače vlhkosti a teploty k úpravě délky sušení a spotřeby energie u jakékoliv velikosti náplně. Díky snímačům tak budete šetřit spotřebu energii (a tím i životní prostředí), vaši peněženku i oblečení před poškozením.
  • AutoDose - byla přímo vyvinuta pro automatické dávkování pracího prostředku. Inteligentní senzory AutoDose umožňují přesné dávkování pracích prostředků a aviváže podle velikosti náplně. Vždy tak dosáhnete perfektně čistého oblečení bez zbytečného opotřebování tkanin.
  • Speciální zásuvka UniversalDose - byla speciálně vyvinutá pro kapsle PODS®. UniversalDose využívá speciální vodní trysky ke změkčení a propíchnutí kapslí již v zásuvce. Díky této speciální aktivaci, je účinnost kapsle až o 60 % vyšší, než kdybyste ji vložili klasicky do bubnu pračky.
  • Buben Care - má speciální povrchovou úpravu. Na vnitřním povrchu bubnu vzniká vodní filtr, který snižuje mechanické tření. Díky tomu se prádlo na povrchu bubnu nezadrhává, ale naopak hezky klouže. Opotřebení tkanin se tak minimalizuje.
  • Technologie PreciseWash - dokáže automaticky přizpůsobit nastavení a tím snížit spotřebu elektrické energie, vody i času v závislosti na množství prádla. Budete tak šetřit svoji peněženku, i životní prostředí.
  • Technologii ÖKOMix - dokáže promíchat prací prostředek a aviváž s vodou ještě před tím, než se dostane do bubnu pračky. Díky tomu je prací prostředek, či aviváž perfektně promíchaná. Prádlo je tak práno efektivněji a šetrněji zároveň.
  • Program Hygiene - odstraní díky horké vodě nečistoty i 99,9 % virů a bakterií. V jediném pracím cyklu tak prádlo vyperete a ještě zůstane hygienicky čisté.
  • Zen technology - umožňuje užít si ticho i během praní. Využívá trakční motor, který otáčí bubnem. Díky tomu vzniká méně vibrací a praní i odstřeďování je tišší.
  • Rychlé praní a sušení - rychlý program dokáže vyprat a usušit špinavé prádlo během půl hodiny. Jde o ideální program, pokud spěcháte a potřebujete mít prádlo co nejdříve čisté.