Jak vybrat kuchyňský robot?

Jak vybrat kuchyňský robot?

Kuchyňský robot je všestranný pomocník, který vám může ulehčit práci. Nicméně ačkoliv to nemusí být na první pohled patrné, liší se kuchyňské roboty v řadě ohledů – ne pouze v barvě. Velké rozdíly najdete v provedení, počtu funkcí, výkonu, hlučnosti či výbavě. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé parametry více z blízka. Zkrátka, pokud nevíte, jak vybrat ten správný kuchyňský robot, který bude vyhovovat všem vašim požadavkům, jste tu na správné adrese.

 

Rozdělení kuchyňských mixérů a robotů podle provedení

Nežli se pustíme do bližší specifikace, je vhodné uvést na pravou míru, o čem bude vlastně řeč. Kuchyňských mixérů a robotů je celá řada. Pojďme si tedy nejdříve udělat trochu pořádek v jejich rozdělení, dle provedení.

 • Stolní mixér – jsou někdy taktéž nazývány jako smoothie maker. Obvykle nejsou dodávány s širokým příslušenstvím a jsou určeny především pro mixování ovoce, zeleniny a tvorbu nápojů. Odolnější, kvalitnější a výkonnější modely pak zvládají i sekání tvrdší potravin – jako jsou například oříšky.
 • Ponorný mixér – je nestárnoucí klasika, která se používá pro rozmixování obsahu v nádobě. Nejčastěji jde o polévky, omáčky, či dětské výživy. Na trhu je celá řada ponorných mixérů i s bohatým příslušenstvím a s různými nástavci. Díky ponornému mixéru můžete nejen mixovat, ale i šlehat, nebo sekat. Jedná se o kompaktní a lehký domácí spotřebič, který rychle nachystáte, použijete a stejně tak rychle uklidíte.
 • Kuchyňský robot bez ramena – v obchodech taktéž naleznete pod označením Food Processor. Kromě hnětení těsta, dokáže prakticky to stejné, jako klasický ramenový kuchyňský robot. Food Processor je tedy určen především pro mixování, sekání, krájení a strouhání. Jedná se o nádobu se středovou osou, na kterou se nasazují nástavce dle aktuální potřeby. Oproti ramenovému kuchyňskému robotu je menší, kompaktnější a lehčí.
 • Kuchyňský robot se sklopným ramenem – je obvykle všestranný domácí spotřebič, který má celou řadu funkcí. Tento druh robotů má bohaté příslušenství a různé nástavce, které lez k práci použít. Kuchyňské roboty lze použít k míchání, hnětení, šlehání, ale i mletí masa, máku a výrobu těstovin. Pokud investujete do nějakého dražšího modelu, bude kuchyňský robot schopný například i odšťavňovat ovoce, plnit uzeniny, protláčovat strojového cukroví, brousit ostří ocelových nožů i sekáčků, loupat slupky ze stroužků česneku a mnoho dalšího. Vše záleží na konkrétním modelu a na příslušenství.

V našem článku se budeme věnovat především výběru vhodného ramenového kuchyňského robotu. Nicméně mnohé informace platí i pro ostatní druhy kuchyňských mixérů a robotů.

 

Příkon a výkon kuchyňských robotů se sklopným ramenem

Příkon a následný výkon kuchyňského robotu je bezpochyby jedním z hlavních parametrů, na které byste se měli zaměřit. Čím vyšší má robot příkon, tím bude i vyšší jeho výkon. A čím vyšší výkon, tím bude kuchyňský robot schopný uhníst hustší těsto, či rozsekat tvrdší potraviny (zjednodušeně řečeno).

 • Příkon nižší než 650 W – kuchyňské roboty s takto nízkým výkonem jsou vhodné především pro míchání šlehání a hnětení měkčích potravin a řidších těst. Pokud byste se rozhodli s tímto robotem dělat tuhé chlebové těsto, nebo mlít maso, výsledek nebude dobrý. Celý proces se vám pravděpodobně vůbec nepovede a přístroj ještě poškodíte (pokud úplně nerozbijete).
 • Příkon 1 000 W – kuchyňské roboty s příkonem kolem 1 000 W lze označit za zlatou střední třídu. Jsou kvalitní a výkonné. Snadno s nimi uhnětete i hustší těsta, či umelete maso.
 • Příkon 1 400 W a více – v obchodech naleznete kuchyňské roboty i s takto vysokým příkonem. Jedná se o profesionální stoje, které jsou připraveny i na velkou zátěž a dlouhodobější použití. Své uplatnění tak najdou především v profesionálních kuchyních.

 

Výrobní materiál

V současné době v obchodech naleznete domácí roboty především celokovové, plastové a kombinované. Obecně platí, že čím více kovových částí bude robot mít, tím bude kvalitnější. Nicméně s dražším výrobním materiálem a kvalitou, stoupá i pořizovací cena.

 

Hmotnost

Hmotnost kuchyňských robotů se sklopným ramenem se model od modelu liší. Obvyklá hmotnost je mezi 4 – 20 kg. Svou roli hraje jak použitý výrobní materiál (zda je robot celokovový, plastový apod.) a množství rozšiřujícího příslušenství. Pokud chcete profesionální robot s řadou funkcí, pravděpodobně se budete muset smířit i s vysokou hmotností. Naopak malé, málo výkonné roboty seženete podstatně lehčí. Myslete však na to, že nízká hmotnost je velice často vykoupena mnohými (lehkými) plastovými součástkami, které podléhají rychlému opotřebení.

 

Objem nádoby

Objem nádoby, ve které budete pokrmy připravovat je různý. Obvykle se pohybuje mezi 0,4-7 l v závislosti na výkonu a rozměrech robota. Tento údaj by pro vás měl být směrodatný hlavně v momentě, kdy se často chystáte připravovat pokrmy pro větší počet osob. Počítejte s tím, že přibližně půl litr objemu potřebujete na osobu. Velké nádoby tak užijete především ve velkých rodinách, nebo v gastronomii.

 

Údržba komponent

Jednotlivé části kuchyňského robota je potřeba udržovat v dobrém stavu. A stále není standardem, že všechny komponenty je možné vložit do myčky. Pokud tedy robot plánujete používat často a na myčku nedáte dopustit, raději si u výrobce ověřte i tuto informaci, ať pak nejste zbytečně zklamaní.

 

Pohyb metly

V současné době jsou na trhu kuchyňské roboty s ramenem s dvěma způsoby míchání – planetární a středové. Středové míchání mají především starší, nebo levnější modely. Jedná se nejčastěji o jednu metlu, která se otáčí kolem své středové osy. Druhou možností jsou dvě metle, které se neustále obíhají. Nicméně modernější a kvalitnější roboty využívají planetární systém míchání těsta. Metla se otáčí jedním směrem a ložisko druhým. Díky tomu se ingredience spojí a těsto se perfektně vypracuje.

 

Doplňkové funkce kuchyňského robotu se sklopným ramenem

Kuchyňský robot může mít celou řadu funkcí. V zásadě je můžeme rozdělit do dvou základních kategorií – bezpečností a komfortní funkce. Pojďme se tedy na obě kategorie podívat trochu více z blízka.

 

Bezpečnostní funkce

Mezi bezpečnostní funkce kuchyňských robotů řadíme především bezpečnostní pojistku, aretační a pojistku proti přehřátí a protiskluzové nožky.

 • Bezpečnostní pojistka – bezpečné zacházení s robotem musí být vždy na prvním místě. Díky bezpečnostní pojistce se robot nezpustí, pokud nejsou všechny komponenty správně připevněné, nebo pokud je zvednuté rameno.
 • Pojistka proti přehřátí – chrání především robota samotného. Pokud budete s robotem pracovat příliš dlouho, nebo pokud budete zpracovávat příliš tvrdé potraviny nad rámec výkonu, robot se sám vypne. Díky tomu nedojde k přetížení a spálení.
 • Aretační pojistka – zvednuté rameno robot zafixuje (nespadne vám dolů). Výměna jednotlivých nástavců je tak nejen pohodlná, ale i bezpečná.
 • Protiskluzové nožky – díky nim se vám robot při práci nepohne z místa. Nehrozí tak riziko pádu například z linky. Nejedná se však o klasické přísavky (vzhledem k vysokým hmotnostem, by vám pak robot nešel od linky odlepit).

 

Komfortní funkce

Druhou kategorií jsou funkce, které zpříjemňují, nebo usnadňují používání robota. Spadá sem především pulzní spínač, plynulá regulace výkonu, indukční vaření, časovač a displej.

 • Pulzní spínač – slouží k náhlému a rychlému navýšení výkonu. Snadno tak během chvilky rozsekáte let, nebo ovoce.
 • Plynulá regulace rychlosti – nemusíte volit jen přednastavené otáčky a rychlosti. Stačí pomalu otáčet kolečkem a pomalu rychlost přidávat dle aktuální potřeby.
 • Indukční vaření – součástí moderních kuchyňských robotů může být i speciální kuchyňský vařič (ano, čtete správně). Díky němu můžete během chvilky například rozpustit čokoládu, nebo máslo. Díky této funkci můžete například i dusit, či smažit! Nicméně tato funkce je spíše rarita a vyskytuje se jen výjimečně u opravdu drahých, kvalitních a všestranných kuchyňských robotů.
 • Časovač – u robota nemusíte stát. Stačí zadat, jak dlouho se těsto má připravovat a po uplynutí této doby se robot sám vypne. Hlídání času tak můžete pustit z hlavy.
 • Displej – na displeji robota se mohou zobrazovat nejrůznější informace. Obvykle se jedná o hodiny, časovač, nebo stupeň aktuálního výkonu.

 

Příslušenství kuchyňských robotů se sklopným ramenem

Kuchyňské roboty mohou mít řadu příslušenství, které rozšiřují jejich funkčnost. Výbava se liší model od modelu a značka od značky. Některé roboty kupujete i s celou řadou příslušenství. U jiných je nutné jednotlivé komponenty dokupovat zvlášť. Každý rozšiřující komponent sice rozšřuje použití robota, ale také zabírá více místa a zvedá kupní cenu. Před koupí se tedy vyplatí rozmyslet, k čemu budete robot používat a jaké příslušenství potřebujete. Mezi nejčastější příslušenství kuchyňských robotů bezpochyby patří mísa (nejčastěji nerezová, nebo plastová) s víkem, hnětací hák, šlehací metla, flexi metla, mísící metla, mlýnek na maso, nástavec na strouhání, nástavce pro výrobu těstovin, tvořítko na těstoviny, nebo cukroví, odšťavňovač, lis na ovoce a mlýnek. To, jaké komponenty potřebujete a využijete je už pak jen na vašem uvážení. Myslete však na to, že čím složitější robot, s početnějším příslušenstvím, tím i vyšší pořizovací cena.