Jak vybrat vysavač na popel?

Jak vybrat vysavač na popel?

Pokud máte doma kamna nebo krb a myslíte si, že saze a popel vysajete běžným vysavačem na koberce, jste na omylu. Klasické vysavače jsou velmi často vyrobeny z plastových součástek, a pokud byste s nimi vysávali horký popel, mohlo by snadno dojít k požáru. Jestli si říkáte, že se vás to netýká, protože stejně máte v plánu vysávat pouze studený popel, věřte, že ani ten nedoporučujeme vysávat vysavačem na koberce. Kobercové vysavače nemají potřebný HEPA filtr na popel. Nečistoty by se vám taky velmi rychle mohli dostat do motoru a vy byste museli navíc koupit i nový vysavač na koberce a podlahy.

 

Jak vybrat vysavač na popel?

Při výběru vysavače na popel byste měli vzít v potaz, jaký popel budete vysávat (zda studený, nebo teplý), jaký výkon a objem sběrné nádoby by vysavač měl mít. Věnovat pozornost byste měli i tomu, zda kupujete motorový, nebo bezmotorový vysavač na popel a přidanému příslušenství a funkcím vysavače (včetně filtrů). Někteří výrobci mají v portfoliu příslušenství i speciální HEPA filtry na saze. Pokud budete chtít čistit i kotel, je nutné mít k vysavači dostatečně dlouhou hadici. A v neposlední řadě si rozmyslet, zda budete využívat vysavač pouze k vysávání popelu nebo by se vám hodil i k dalšímu úklidu např. dílny, garáže apod.

 

Vysavače na teplý popel vs. vysavače na studený popel

Předtím, než si koupíte vysavač na popel, musíte si uvědomit, že ne všemi modely, je možné vysávat jak studený, tak teplý popel.

U vysavačů na studený popel je nutné počkat, až popel v krbu, nebo kamnech, zcela vychladne. Nicméně velkou výhodou krbových vysavačů na studený popel je nízká pořizovací cena.

Oproti tomu krbové vysavače na teplý popel si hravě poradí i s popelem o teplotě 30 – 60° C. Na úklid popelu tedy nemusíte čekat tak dlouho. Nicméně horní hranice teploty vysávaného popelu se liší model od modelu. Při výběru si tedy vždy ohlídejte, že je pro vás dostatečně vysoká. Tuto hranici nedoporučujeme v žádném případě překračovat. Mohlo by dojít k požáru a zničení vysavače. Nevýhodou vysavačů na teplý popel je vyšší pořizovací cena.

 

Jaký výkon by vysavač na popel měl mít?

Výkon vysavače na popel se udává ve wattech (W) a určuje, jak vysoký sací výkon bude vysavač mít a kolik energie ke svému provozu bude vysavač potřebovat. Čím je výkon vyšší, tím je vyšší jak účinnost sání a spotřeba elektrické energie, tak pořizovací cena.

Vysavače na popel do 800 W se hodí především pro příležitostné vysávání malého množství nečistot. 

Oproti tomu vysavače s výkonem 1 000 W a více jsou určené pro dlouhé vysávání i většího množství a můžete je využít například i vysátí dílny, garáže nebo k úklidu okolo domu.

 

Jak velký objem sběrné nádoby by vysavače na popel měly mít?

Správný objem sběrné nádoby vysavače na popel nelze jednoznačně určit. Vybírejte především podle toho, jak moc velkou plochu a co budete s vysavačem čistit. Čím větší bude sběrná nádoba, tím bude vysávání pohodlnější (nebudete muset úklid přerušovat a nádobu vysypávat).

Vysavače s objemem sběrné nádoby do 10 l, se hodí především pro menší krby. Oproti tomu vysavače na popel se sběrnou nádobou 15 l a více, se hodí i pro úklid velkých krbů, případně dílen, garáží, okolí domu apod.

Nicméně pokud nemáte v plánu často vysávat velké množství, s objemem nádoby to nepřehánějte. Čím větší objem sběrné nádoby, tím vyšší hmotnost vysavače a horší manipulace.

 

Z jakého materiálu jsou sběrné nádoby vysavače na popel vyrobené?

Sběrné nádoby vysavačů na popel mohou být buď plastové, nebo ocelové.  Plastové nádoby mají nižžší hmotnost, naproti tomu lze vysávat pouze studený popel. Nádoby z oceli jsou k vysávání  teplého popelu přímo stvořené (pohlídat si musíte pouze horní hranici teploty vysávaných sazí).

 

Jaký je rozdíl mezi vysavačem na popel s motorem a vysavačem na popel bez motoru?

Dalším parametrem, který byste při výběru měli zvážit je to, zda si chcete pořídit vysavač na popel s motorem, nebo bez.

Vysavače na popel s motorem jsou klasické samostatné spotřebiče, které jsou obvykle napájeny kabelem ze zásuvky. Výhodou tohoto druhu je pevná a robustní konstrukce a kvalitní systém filtrace. S vysavačem na popel s motorem se velice snadno pracuje i manipuluje. Za nevýhodu pak lze označit vyšší pořizovací cenu.

Druhou (a podstatně levnější) možností jsou vysavače na saze bez motoru. Ty je nutné připojit ke klasickému vysavači na koberce. Většinou se jedná o speciální hadici, která je opatřena vlastní sběrnou nádobou. Jedná se o výbornou variantu pro příležitostné používání. Myslete však na to, že běžné domácí vysavače nemají tak velký výkon. Navíc během vysávání tímto způsobem dochází i k uvolňování popelu do ovzduší.

 

Jaké jsou filtry do vysavačů na popel?

Vysavače na popel (stejně jako klasické vysavače na koberce), využívají řadu filtrů. Důležité je zapamatovat si, že vysavač na popel nesmíte bez filtru nikdy používat. Mohlo by dojít k nenávratnému poškození. Nehledě na to, že vysavače na popel pouze díky speciálním filtrům dokážou zachytit i ty nejmenší částečky a nevířit je po místnosti. K některým vysavačům na popel jsou k dispozici i speciání HEPA filtry zachycení velice jemných částic 0,3 micronu. S těmi lze vysávat i saze z kouřovodů a komínů.

Druhy filtrů do vysavače na popel:

 • HEPA filtr – jedná se o nejdůležitější filtr a podstatnou část celé filtrační soustavy. HEPA filtr totiž dokáže zachytit i ty nejmenší částečky popelu. V některých případech není tento filtr součástí balení a je nutné ho dokoupit zvlášť.
 • HEPA filtr 0,3 micronu na saze - dokáže zachytit velice jemné částice, tudíž můžete bez hrozby poškození motoru vysavače vysávat i saze nebo hodně jemný popel z kotlů (záleží na palivu). 
 • Textilní předfiltr - chrání HEPA filtr před poškozením, rychlým zanesením a prodlužuje životnost HEPA filtru.
 • Kovový filtr – zabraňuje vniknutí větších částic k motoru a eliminuje jeho poškození.
 • Textilní mikrofiltr – zachytává běžné nečistoty.
 • Filtr ze skleněných vláken – středně kvalitní filtr, který zachytává velké množství nečistot.
 • Pěnový filtr – je možné s ním vysávat vodu.

 

Jaké příslušenství a funkce mají vysavače na popel?

Kromě druhu vysavače, výkonu, velikosti a materiálu sběrné nádoby a filtrů byste měli věnovat při výběru pozornosti dalšímu příslušenství a funkcím. Pojďme se tedy společně podívat na ty základní.

 • Délka kabelu – elektrický kabel vysavače udává, jak daleko se budete moci pohybovat od zásuvky bez nastavování prodlužovací šňůry. Čím je napájecí kabel delší, tím větší svobodu pohybu během vysávání budete mít. Velkou výhodou je i naviják kabelu, který vám usnadní skladování a zabrání zamotání.
 • Hadice vysavače – pokud plánujete vysávat pouze studený popel, na materiálu hadice vám až tak moc záležet nemusí. Nicméně na teplý pople musí být hadice z kovu. Pokud chcete vysávat kotel, vybírejte modely vysavačů s dlouhou hadicí nebo ty, ke kterým lze dlouhou hadici dokoupit.
 • Nástavce na čištění a vysávání - úzký nástavec umožní vysávání popelu i v místech, kam se s kulatým zakončením hadice nedostanete. Kovový kartáč vyčistí i stěny kotle, štětinový kartáč vyčistí stěny kamen a krbů. Nástavec na vysátí tekutin z podlahy bývá součástí dražších vysavačů, které jsou určené i k mokrému vysávání.
 • Kolečka – jsou základním příslušenstvím, které v současné době mají téměř všechny vysavače. Kolečka významně ulehčují manipulaci s vysavačem. Pohlídejte si, aby byla pogumovaná. Jenom tak vám totiž neponičí podlahu.
 • Madlo – výhodou je i madlo pro snadné uchopení a přemisťování vysavače.
 • Indikátor plnosti nádoby, či špatného filtru – díky indikátoru budete mít vždy přehled o stavu nádoby a filtru vysavače. Budete tak přesně vědět, kdy ze sběrné nádoby vysypat popel, nebo kdy vyměnit filtr za nový.
 • Oklep filtru – automatický oklep vám výrazně ulehčí čištění filtru. Díky této funkci se popel z filtru bude oklepávat i v průběhu vysávání. Vy jej tedy nemusíte neustále vytahovat a čistit ručně. Navíc uklízení bude efektivnější, neboť průchodu vzduchu nebude nic bránit. K oklepu může být přidána i speciální funkce profouknutí, díky samostatnému tlačítku.
 • Mokré a suché vysávání – některé modely jsou uzpůsobeny na čištění popele i vody. S takovým vysavačem můžete vyčistit i koberce, pohovky, nebo další textilní povrchy, vysávat roztátý sníh opadaný z kol auta v garáži apod.
 • Rychlouzávěry – slouží k rychlému otevírání a uzavírání sběrné nádoby. Díky tomu se uvolňuje do ovzduší pouze minimální množství sazí.