Co je herní televize a služba Xbox Game Pass?

Co je herní televize a služba Xbox Game Pass?

Hraní her je čím dál vyhledávanější způsob relaxace Už jste slyšeli, o herních televizích a službě Xbox Game Pass? Řadu let, herní televize za počítačovými monitory zaostávaly. Nicméně nyní, je všechno jinak. Poradíme vám, jak vybrat gaming tv, co je to input lag, jaké je ideální rozlišení herní televize a co je Xbox Game Pass!

 

Co je herní televize?

Herní televize (v angličtině gaming tv) umožňuje kromě sledování klasických filmů a seriálů i hraní her. Herní televize disponují speciálním herním režimem. Tento mód při fungování televize vypíná všechny chytré funkce. Díky tomu se uvolní místo v operační paměti a výkon procesoru se může plně věnovat hře a dochází jen k minimálnímu zpoždění mezi vstupem a zobrazením na obrazovce. Zjednodušeně řečeno, hra rychle reaguje a neseká se. Herní televize může být využívána jako klasický monitor, nebo přímo jako hrací konzole. Pokud televizi chcete používat jako monitor, mustíe k ní připojit hrací konzoli, nebo počítač. Pokud vaše televize podporuje službu Xbox Game Pass, nic připojovat nemusíte a hry můžete hát přímo prostřednictvím televize.

 

Co je input lag u gaming tv?

Jak již bylo zmíněno, u televizí dochází k časovému prodlení mezi vstupem dat (zmáčknutí tlačítka) a zobrazení akce na monitoru. Tomuto zpoždění se říká input lag. Všechny akce a procesy, které musí televize provést během zpracování dat, input lag prodlužují. Input lagem netrpí pouze gaming tv, ale všechny zobrazovací zařízení. Nebavíme se tedy o tom, zda televize input lag má (protože ho má každé zařízení), ale o tom, jak dlouhý input lag je. Imput lag se měří v milisekundách a čím delší je, tím je hraní her méně komfortní. Hra se seká a stává se často až nehratelnou – především u online multiplayerových her se jedná o vážný problém.

 

Jaký je rozdíl mezi input lagem a dobou odezvy?

Input lag a doba odezvy jsou dva rozdílné parametry, které nesmíte zaměňovat. Input lag představuje časový úsek od zadání vstupních dat, přes zpracování až po zobrazení výsledku. Doba odezvy určuje dobu, za kterou jsou schopné pixely změnit barvu z jedné na druhou (nejčastěji z černé na bílou).

 

Co je herní režim u gaming tv?

Jak již bylo zmíněno, výrobci se u herních televizí snaží o co nejnižší input lag a to díky hernímu módu. Naprostá většina moderních televizí neobsahuje pouze komponenty nutné k zobrazení obrazu, ale i procesory. Díky tomu je televize rozšířená například o SMART funkce a HDR. Tato vylepšení mají pozitivní dopad na kvalitu obrazu a prožitek ze sledování, nýbrž zatěžují i procesor – díky čemuž se input lag prodlužuje. Televize, které mají gaming mód, dokážou „zbytečné“ funkce, které zatěžují procesor vypnout a soustředit se pouze na hru. Díky tomuto principu dochází ke zkracování input lagu.

 

Proč je u herních televizí důležité rozlišení?

Kromě input lagu, je velmi důležité i rozlišení televize. Čím větší rozlišení televize má, tím je schopná zobrazovat více barev a obraz je ostřejší. Doporučujeme vám volit herní televizi s rozlišením minimálně 4K. Především pokud hrajete hry, ve kterých se na obrazovce často zobrazují temné scény, je vysoké rozlišení nutností. Na herní televizi s malým rozlišením byste nic neviděli, což by podstatně zhoršovalo herní zážitek.

 

Jaká je ideální úhlopříčka herní televize?

Úhlopříčky televizí se uvádí v placích (1 palec = 2,54 cm). Ideální velikost herní televize nelze jednoznačně určit. Orientujte se především dle toho, jak daleko budete od televize sedět. U obrazovky 55 palců je ideální pozorovací vzdálenost 1,7 metru. Úhlopříčka televize 65 palců má ideální pozorovací vzdálenost 2 metry a úhlopříčka 75 palců 2,3 metrů. U televize s úhlopříčkou 85 palců je to 2,6 metru.

 

Jaký je rozdíl mezi herním monitorem a herní televizí?

Herní monitor bývá připojen k počítači. Zpravidla má sice menší úhlopříčku, nežli televize, nicméně o to kratší input lag mají. Oproti tomu herní televize mají větší úhlopříčku a umožňují hraní her pohodlně z gauče. Gaming tv jsou komplexní zařízení, které umožňují jak sledování klasické televize, tak hraní her. 

 

Co je Samsung televize a Xbox Game Pass?

Naprostou novinkou jsou herní televize, které k hraní her nepotřebují žádnou hrací konzoli, ani počítač. Tuhle inovaci nabízí Samsung ve spolupráci se službou Xbox Game Pass. Prostě si sednete doma na sedačku, pustíte televizi a spustíte aplikaci Xbox. Xbox Game Pass naváže spojení se serverem, připojíte ovladač a můžete hrát!

 

Co je Xbox Game Pass?

Herní televize Samsung zprovoznili speciální službu Xbox Game Pass. Xbox Game Pass je služba, díky které můžete hrát hry na PC, mobilu, nebo právě chytré televizi. Přesněji řečeno, jedná se o předplatné, které za jeden měsíční poplatek umožňuje hraní určitého počtu her.

 

Jak Xbox Game Pass funguje?

Xbox Game Pass funguje úplně jednoduše. Jedná se o službu, ke které si vytvoříte a předplatíte účet (předplatné má více podob, můžete si tak sami zvolit, jaké služby potřebujete a které ne). Následně se k ní můžete kdykoliv přihlásit. Zobrazí se vám předplacená knihovna her, do níž máte za měsíční poplatek neomezený přístup. V knihovně her naleznete jak novinky na trhu, tak osvědčené klasiky. Je tedy jen na vás, jak dlouho a co budete hrát.

 

Které televize jsou se službou Xbox Game Pass kompatibilní?

Kompatibilních televizí se službou Xbox Game Pass stále přibývá. Nicméně, jedničkou na trhu jsou televize Samsung. Televize Samsung, které podporují tuhle službu, se pohybují ve všech cenových kategoriích. Nejlevnější model televize, který podporuje Xbox Game Pass, seženete už kolem 15 000 Kč. Vzhledem k tomu, že koupě samotné konzole (a případě i her) se pohybuje taktéž kolem této ceny, určitě se vyplatí investovat do televize, která tuto službu podporuje. Jestli ji pak budete využívat, je na vás. To, zda daný model televize tuhle službu podporuje, naleznete v informacích o produktu u výrobce.