Jak vybrat saunu?

Jak vybrat saunu?

Rozhodli jste se pro koupi nové sauny? Pokud ano, určitě vás zajímá, jaké jsou základní druhy saun, jaké jsou výrobní materiály, kam saunu umístit, jaká je pořizovací cena, jak se o saunu správně starat a jak vybrat vhodný model. Pojďme se tedy na všechno společně podívat.

Základní druhy saun

Všechny sauny lze rozdělit do tří základních kategorií, a to na finské sauny, parní sauny a infrasauny. Navzájem se liší konstrukcí, použitým materiálem, výhřevem i pořizovací cenou. Pojďme se tedy na jednotlivé druhy podívat více zblízka.

  • Finské sauny jsou obvykle samostatně stojící velké kabiny (nebo dokonce celé budovy). Finské sauny se vyhřívají na devadesát, až sto stupňů Celsia. Finská sauna by neměla mít méně, než 1,4 m3. Nejčastěji se staví sauny o velikosti 4 – 10 m3. Interiér je obložený nejčastěji dřevem. Rychlost vytopení finské sauny se pohybuje mezi třiceti až devadesáti minutami. To, jak rychle se finská sauna vyhřeje, záleží především na velikosti sauny, na umístění (zda se jedná o vnitřní, nebo venkovní saunu) a na kvalitně izolace. K vytápění finské sauny se nejčastěji používají kamna na dřevo, nebo elektriku. Uvnitř taktéž naleznete kameny, které se polévají vodou. Díky vzniklé páře se reguluj vlhkost vzduchu uvnitř sauny. Obvykle se jedná se o cenový kompromis mezi saunou parní a infrasaunou.
  • Parní sauny jsou svým vzhledem velmi podobné finským saunám. I v tomto případě to mohou být celé místnosti, nebo samostatně stojící kabiny. Nicméně parní sauny nemají vnitřek sauny obložený dřevem, ale kachličkami v pestrých barvách a tvarech. Kromě toho v parní sauně naleznete dávkovací aromapumpy, masážní sprchy a vyvíječe páry. Častokrát jsou parní sauny doplněné i o světelné halogeny a soundbary.
  • Infrasauny jsou posledním druhem saun, který opravdu stojí za zmínku. Oproti předešlým dvěma druhům jsou infrasauny podstatně menší, snadno se tak vlezou do malých bytů, nebo domů. Infrasauna nevypouští ani teplo, ani páru. Můžete je tak bez problému postavit téměř kamkoliv si zamanete. Jediné co budete potřebovat, je klasická elektrická zásuvka, do které infrasaunu zapojíte. Kabinu infrasauny vyhřívají speciální infrazářiče, o přesné vlnové délce. Tento druh saun se vyhřívá přibližně na šedesát stupňů. Rychlost dosažení těchto stupňů se pohybuje kolem pěti až deseti minut. Pořizovací cena je oproti jiným druhům velmi nízká.

Umístění

Před tím, než si vyberete nějaký model, rozmyslete si, kam chcete saunu umístit. Chcete si ji postavit do nového bytu, nebo máte celou venkovní místnost? Poloha, kde bude sauna stát, je naprosto klíčová, protože například infrasaunu si jen tak ven dát nemůžete. Oproti tomu zděná finská sauna je pro venkovní použití jako stvořená.

Počet lidí

Dále byste si měli rozmyslet, jak velkou saunu chcete a kolik by se do ní mělo vejít lidí. Infrasauny se obvykle vyrábějí pro dvě až osm osob. Velké finské nebo parní sauny mohou být až pro dvacet lidí. Čím je sauna větší, tím je i pořizovací cena sauny dražší.

Cena a provozní náklady sauny

Rozdíl mezi jednotlivými druhy a modely je i v pořizovací ceně. Nejlevnější kusy infrasaun můžete koupit už za dvacet tisíc. Finské sauny jsou pak o něco dražší. Samozřejmě platí, že čím větší saunu si budete přát, tím bude i vyšší pořizovací cena.

Výrobní materiál sauny

Sauny jsou vyráběny z celé řady materiálu. Důležitými vlastnostmi jsou dobré izolační vlastnosti, odolnost a příjemný design. Pokud budete mít saunu umístěnou venku, bude si povrch žádat i speciální úpravu před povětrnostními podmínkami. Ačkoliv jsou na trhu dostupné nejrůznější materiály, včetně celoprosklených stěn, obvykle je pro výrobu sauny využíváno dřevo. Nejrozšířenějšími materiály jsou hemlock, severský smrk, červený cedr a imitace dřeva.

  • Hemlock je synonymum pro kanadský jedlovec (jde o stejný strom). Dřevo hemlocku je typické svoji vysokou odolností, izolačními vlastnosti i pevností.
  • Severský smrk je druhým nejpoužívanějším stavebním materiálem pro sauny. Jedná se o levnější variantu. Barva dřeva je světlá a s drobnými suky.
  • Červený cedr je velmi kvalitním a drahým stavebním materiálem. Charakteristický je nejen svoji typickou vůní a odolností vůči vlhkosti, ale i dobrými izolačními vlastnostmi.
  • Imitace dřeva je nejlevnějším materiálem, ze kterého se sauny vyrábějí. Zpravidla se nejedná o dřevo, ale o materiál, který se jako dřevo pouze tváří. Veškerá imitace dřeva má své slabé stránky jak v odolnosti, tak izolačních vlastnostech.

Montáž sauny

Složitost montáže sauny záleží především na druhu sauny. Například montáž infrasauny nebo kabinové finské sauny je velmi jednoduchá a zvládnete ji i sami z pohodlí domova. Sauny jsou dodávány s veškerým potřebným materiálem a k sestavení vám bude zpravidla stačit pouze šroubovák. Pokud se rozhodnete pro zděnou venkovní parní saunu, doporučujeme nechat montáž na odbornících.

Vybavení saun

Před koupí samotné sauny, byste si měli rozmyslet i to, co od sauny očekáváte a jaké vybavení by měla mít. Mezi nejčastější vybavení saun patří ovládací panel, osvětlení, ionizátor, ozonový generátor, audio systém, opěrky, věšáky, police a vonné esence.

  • Ovládací panel umožňuje pohodlné ovládání sauny. Může se nacházet zvenku, zevnitř, nebo i z obou stran. Pokud plánujete saunu vnitřní, pravděpodobně vám tato volba bude jedno. Nicméně pakliže chcete mít saunu venkovní, raději si pohlídejte, aby byl ovládací panel i vevnitř, abyste nemuseli neustále ze sauny vylézat do zimy.
  • Osvětlení v naprosté většině případů nepřidává sauně na léčebných schopnostech. Obvykle jde spíše o designový prvek, který jen navozuje příjemnou atmosféru a napomáhá při relaxaci.
  • Ionizátor má v sauně jasnou funkci – likviduje nebezpečné bakterie. Navíc je díky němu v sauně zajištěn neustálý přísun čerstvého a zdravého vzduchu. Ionizátor ocení především alergici a astmatici.
  • Ozonový generátor taktéž ničí viry, bakterie a další choroboplodné zárodky.
  • Audio systém umožňuje puštění hudby uvnitř sauny. Obvykle lze k sauně připojit mobil, nebo jakékoliv jiné chytré zařízení, přes bluetooth, wifi, nebo USB. Taktéž můžete navolit volbu rádia. Hudba uvnitř sauny umocňuje relaxaci.
  • Opěrky do sauny sice nutně nepotřebujete, ale pokud si je pořídíte, určitě neprohloupíte. Je možné si pořídit ergonomicky tvarované opěry zad, či hlavy, které vám zpříjemňují posezení v sauně.
  • Věšáky a police se hodí pro uložení věcí. Na věšák si můžete pověsit župan, nebo prostěradlo a na poličku si můžete odložit mobil, či další nezbytnosti.
  • Vonné esence navozují příjemnou atmosféru, a pokud použijete i stoprocentní silice, tak léčí i různé neduhy. Léčivé účinky esenciálních olejů jsou různé a dočtete se je například v příbalových informacích.

Údržba sauny

Pokud chcete, aby vám sauna vydržela řadu let, musíte se o ni i patřičně starat. Je jedno, jestli se rozhodnete pro vnitřní, či venkovní saunu, správnou údržbu vyžadují všechny modely. V sauně je neustálé teplo a vlhko, což je přímo ideální místo pro vznik bakterií a plísní. Je nutné saunu pravidelně větrat, vysávat a vytírat. Vhodné je i vnitřek sauny ošetřit parafínovým olejem, který chrání dřevo proti přílišné vlhkosti. Vnější část sauny můžete umývat vodou s přípravky na lakované dřevo. Minimálně jednou za půl roku doporučujeme udělat i větší úklid sauny – všechny komponenty vynést ven, vydesinfikovat, vysprchovat a nechat oschnout.