Jak vybrat bazén pro psa?

Jak vybrat bazén pro psa?

Každý kdo má doma čtyřnohého kamaráda, jistě dobře ví, jak těžko psi snáší horké letní dny. Vůbec tedy není divu, že jste se rozhodli porozhlédnout po psím bazénu. Víte však, jak vybrat správný psí bazén? Podle čeho se rozhodovat, jak velký by bazén pro psa měl být? Pokud si na některou z těchto otázek neumíte odpovědět, poradíme vám.

Jak vybrat vhodnou velikost bazénu pro psa?

Velikostí psích bazénu je mnoho. Nicméně v zásadě je lze rozdělit do tří kategorií – malé bazény pro psy, středně velké bazény pro psy a velké bazény pro psy.

  • Malé bazény pro psy se hodí především pro malá psí plemena, jako jsou například čivavy, nebo jorkšírští teriéři.
  • Středně velké bazény pro psy jsou vhodné pro středně velká plemena. Můžeme sem řadit například labradory, nebo vlčáky.
  • Velké bazény pro psy jsou vhodné především pro velká plemena, jako jsou například dogy, nebo vlkodavové.

Jak zvolit správnou velikost? Pes by se do bazénu měl pohodlně vlézt všema čtyřma nohama. V ideálním případě by měli mít i prostor pro lehnutí. Pokud máte ještě štěně, vybírejte dle očekávané velikosti v dospělosti.

Jakou hloubku by měl mít psí bazén?

Zodpovědět otázku, jakou hloubku by měl mít bazén pro psy, je velmi komplikované. Vždy byste si měli předem zjistit, jakou velikost má pes v kohoutku a jak silný je plavec. Pes vždy musí dosáhnout pohodlně všema nohama na zem. Zároveň musí mít možnost vždy vyskočit ven (stěny bazénu nesmí být příliš vysoké). Pokud by se pes z bazénu nemohl dostat ven, hrozí riziko utonutí. Pokud se váš pes bojí vody, k ochlazení bohatě postačí i psí brouzdaliště s několika málo centimetry vody.

Z jakého materiálu by měl být bazén pro psy?

Psi jsou zvířata, která se dokážou opravdu rozdovádět. Měli byste na to tedy myslet i během výběru vhodného materiálu psího bazénu. Zcela nevhodné jsou nafukovací psí bazény. Mohlo by během hrátek snadno a rychle dojít k protržení a poškození bazénu. Naopak odolní jsou bazény z plastu, PVC, nebo i kovu. Ve všech případech však platí, že bazén musí mít pevnou kostru a základnu, aby nedošlo k převrhnutí a úrazu.

  • Psí bazény z plastu mohou mít různý tvar i velikost. Mohou být klasického tvaru, jako je například kruh, nebo obdélník. Ovšem mohou mít i hravější tvary, jako například tvar kosti. Jedná se o litou nádobu, kterou je velmi obtížné rozbít. Mezi nevýhody pak bezesporu patří náročnost na prostor a špatná skladnost. Nevýhoda je i v tom, že plastové psí bazény často nemají výpustku.
  • Psí bazény z PVC jsou proti předešlému druhu skladné a lze je snadno vypustit. Za nevýhodu lze označit chatrnější konstrukci.
  • Posledním druhem jsou kovové bazény. Ty jsou zpravidla velmi stabilní a pevné. Nevýhodou však je jejich vysoká hmotnost a špatná udržitelnost. Navíc je nutné hlídat, aby se pejsek o ostré a tvrdé stěny nechtěně neporanil.

Jaký tvar by měl mít bazén pro psy?

Stejně jako bazény pro lidi, mají i bazény pro psy řadu různých tvarů. To, jaký tvar zvolíte je především na vašem vkusu a prostoru, který pro brouzdaliště máte vyčleněný. Nejoblíbenější jsou však klasické kulaté psí bazény. Jsou stabilní a navíc nemají žádné ostré hrany. Psi si tak dle své libosti mohou hrát bez rizika poranění.

Jaký objem by měl mít bazén pro psy?

Objem bazénu je hodnota, která udává, kolik vody bude do bazénu možné nalít. Pokud výrobce tento údaj neuvádí, je velmi snadné si jej spočítat. Objem kruhového bazénu spočítáte snadno jako objem válce, dle vzorce π × r2 × v. π = 3,14, r = poloměr bazénu a v = výška bazénu. Obdobně lze vypočítat i objem obdélníkového bazénu. Vypočítáte jej jako objem kvádru dle vzorce a × b × c. Výška x šířka x délka. Výpočet je snadný a zvládnete ho sami.

Jak udržovat čistou vodu v bazénu pro psy?

Voda v bazénech pro psy se snadno zašpiní. Nicméně, k těmto bazénům se obvykle nepřipojují žádné bazénové filtrace a to z jednoho prostého důvodu - nevyplatí se to. Nedoporučujeme používat bazénovou chemii. Ovšem většina modelů umožňuje velmi jednoduché a rychlé čištění vody, pomocí speciální výpustky. Jedná se o otvor, díky kterému lze vodu z bazénu pohodlně vypustit. Následně doporučujeme bazén zbavit všech nečistot a napustit vodu novou.

Jaká je ideální teplota vody v psím bazénu?

Ideální teplotu vody v psím bazénu nelze jednoznačně určit. Záleží mimo jiné i na venkovní teplotě a srsti psa. Například labrador je pes s hustou srstí, které nevadí voda ani na podzim. Naopak čivavu v chladnějším počasí koupat venku nedoporučujeme - obzvláště ve studené vodě. Nicméně pokud mluvíme o letních horkých dnech, teplota vody by měla být spíše vlažná, nežli ledová. Prudké střídání ledové vody a tropických teplot na slunci by psovi nemuselo udělat dobře.

Jak přivyknout psa na koupání v bazénu?

Jak naučit psa lásce k vodě je otázka, kterou si jistě klade řada z vás. Ačkoliv si hodně lidí myslí, že psi se od přírody velmi rádi koupou, opak je pravdou. Naprostá většina psů koupání ráda nemá a je potřeba je to naučit. Jak tedy na to?

  • Psa na vodu začněte zvykat od štěněte. Čím později začnete, tím hůře si bude zvykat.
  • Se zvykáním začínejte vždy v mělkém bazénu, nebo vaně. Nikdy ne v řece. Hluboká voda a proud psa zbytečně vyleká a příště se vody bude bát ještě víc.
  • Pokud chcete psa koupat ve vaně, vždy jej nechte pořádně si všechno očuchat. Pes si musí řádně očichat celou koupelnu, i vanu samotnou. Zároveň je vhodné myslet na to, že voda ve vaně by měla být už napuštěná. Tekoucí voda psa opět zbytečně vyděsí.
  • Psa postupně polévejte hrnečkem vody a klidně na něj mluvte. Rozhodně jej rovnou nehažte například do hlubokého bazénu.