Jaký je rozdíl mezi pískovou a kartušovou filtrací?

Jaký je rozdíl mezi pískovou a kartušovou filtrací?

Koupily jste si nový bazén a přemýšlíte, zda si koupit pískovou filtraci, nebo filtraci kartušovou? Víte, jaký je v těchto filtracích rozdíl a jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? Pokud potřebujete poradit, pokračujte ve čtení.

Každý, kdo má tu možnost a chce mít v bazénu čistou vodu, využívá filtraci vody. Nejčastěji se k tomuto účelu používá písková filtrace, nebo kartušová filtrace. Rozdíl v jednotlivých filtracích je především ve způsobu, jakým filtrují vodu, v použitelnosti dle bazénu a ve způsobu zapojení filtrace.

Co je písková filtrace?

Písková filtrace funguje na přírodním způsobu čištění vody. Voda je totiž čištěná přes pískovou křemičitou náplň. Písek zachytí veškerou nečistotu. Čistá voda je pak vypuštěna zpět do bazénu. Vodu je vhodné přes filtr prohnat několikrát za den (minimálně třikrát, ale čím víckrát, tím lépe). Při výběru tedy věnujte pozornost tomu, kolik kubíků vody je písková filtrace za hodinu schopná přefiltrovat. Díky vysoké výkonnosti i účinnosti, je písková filtrace vhodná i pro větší bazény. Navíc má dostatečný výkon pro připojení i dalšího příslušenství, jako je například UV lampa, nebo solární ohřev. Používání pískové filtrace je navíc ekologičtější a zdravější, neboť nemusíte používat bazénové chemii. Je to totiž právě bazénová chemie, která vyvolává alergie a další zdravotní potíže.

Výhody pískové filtrace

 • Ekologické a zdravotně nezávadné řešení
 • Téměř bezúdržbový provoz
 • Vhodné pro připojení dalšího bazénového příslušenství
 • Provoz bazénu je levnější (ušetříte za kupování bazénové chemie)

Nevýhody pískové filtrace

 • Vyšší pořizovací cena
 • Složitější zapojení filtrace

Kolik stojí písková filtrace?

Ceny pískových filtrací jsou opravdu různé. Startují na pár tisícovkách a mohou se vyšplhat až k několika desítkám tisíc. Záleží především na tom, jak výkonnou filtraci potřebujete. Logicky platí, že čím vyšší výkon, tím je i pořizovací cena vyšší.

Co je kartušová filtrace?

Druhou možností je koupě kartušové filtrace. Ta, stejně jako písková, má za úkol čistit vodu a hnát ji zpět do bazénu. Jediný rozdíl je ve způsobu, kterým vodu čistí. Kartušové filtrace se skládají z filtrů a čerpadel. Filtr se skládá z papírového válce, který má za úkol zachytávat veškeré nečistoty. Nicméně platí, že čím více nečistot filtr zachytí, tím více se opotřebovává. Je ho tedy nutné pravidelně čistit a měnit. Kartušové filtrace jsou vhodné převážně pro malé bazény s malým objemem vody.

Výhody kartušové filtrace

 • Nižší pořizovací náklady
 • Menší energetická náročnost

Nevýhody kartušové filtrace

 • Nutnost dokupovat a měnit filtry
 • Vhodná pouze pro menší bazény
 • Náročnější údržba
 • Nízký výkon
 • Nelze připojit další bazénové příslušenství

Kolik stojí kartušová filtrace?

Kartušovou filtraci seženete vcelku levně. Nejlevnější kartušové filtrace jsou k dostání už za pár stovek korun. Ty nejdražší kusy obvykle nestojí více než tři tisíce korun. Myslet však musíte i na pravidelné dokupování náhradních filtrů. Cena se tak může ještě navýšit.

Jak zapojit bazénovou filtraci?

Jak pískovou, tak kartušovou filtraci je nutné k bazénu správně připojit. Princip je však u obou filtrací stejný.

Jak zapojit pískovou filtraci?

Ke každé zakoupené filtraci dostanete podrobný návod, jak ji máte zapojit. Vždy se tedy řiďte radami výrobce. Obecně však platí, že k zapojení budete potřebovat bazénový vysavač, skimmer, hadice pro odvod a přívod vody, čerpadlo a pískovou filtraci. Vysavač vodu nasaje. Následně voda putuje přes skimmer hadicí až k čerpadlu. Poté teče do pískové filtrace a vrací se hadicí pro přívod čisté vody zpět do bazénu.

Jak zapojit kartušovou filtraci?

Princip zapojení kartušové filtrace je stejný, jako u zapojení filtrace pískové, jen s tím rozdílem, že k zapojení kartušové filtrace v naprosté většině případů nepotřebujete čerpadlo, neboť to je součástí filtrace samotné. Nicméně i zde platí, že se musíte řídit dle konkrétního modelu a jeho návodu.

Hlavní rozdíly mezi pískovou a kartušovou filtrací

Kdybychom měli vše výše popsané shrnout, daly by se hlavní rozdíly mezi pískovou a kartušovou filtrací sepsat v několika základních bodech.

 • Kartušová filtrace – používá k filtraci vody papírové filtrační vložky. Je nutné je jednou za čas měnit a čistit. Obvykle mývají menší výkon, využívají se tudíž převážně u menších nadzemních bazénů.
 • Písková filtrace – jak již název sám napovídá, k filtraci vody používá nejčastěji křemičitý filtrační písek. Snadno se čistí a mají větší výkon, jsou tudíž vhodné i do větších bazénů. Je zde i možnost připojit filtraci k dalšímu příslušenství, jako je například bazénový vysavač.

Jakou bazénovou filtraci vybrat?

Pokud jste si koupili bazén a jste na vážkách, kterou bazénovou filtraci byste si měli koupit, nenaleznete univerzální odpověď. Záleží především na tom, co od filtrace čekáte, jak velký máte bazén (jaký má objem vody) a kolik peněz chcete do filtrace investovat. Jestliže máte malý dětský bazének, pravděpodobně nebudete potřebovat filtraci žádnou. Větší nafukovací bazény již častokrát k filtraci připojit lze. Pakliže není objev vody v bazénu větší než 8 m3, můžete zvolit filtraci kartušovou. Je levná a čištění vody efektivní. Pískovou filtraci volte, jestliže vlastníte větší bazén o velkém objemu vody. Nicméně pokud budete chtít, můžete i k menšímu nafukovacímu bazénu připojit filtraci pískovou. Záleží především na vašich finančních možnostech.