Jak udržovat a zazimovat bazén?

Jak udržovat a zazimovat bazén?

V současné době má bazén každá druhá domácnost. To však nemění nic na tom, že se jedná o velkou investici, proto je dobré se o zahradní bazény dobře starat. Díky správné údržbě totiž můžete prodloužit jejich životnost až o několik let. Základem dlouhé životnosti je chránění před zničením, správné zazimování a čistění vody.

Jak chránit bazén před poškozením?

Způsobů, jak chránit bazén před poškozením je celá řada. Nejvíce náchylné jsou nafukovací bazény a nadzemní bazény. Bazény zabudované do země jsou bytelnější a více chráněné. Zejména nafukovací bazén je nutné chránit před propíchnutím. Je tedy důležité před nafouknutím bazénu připravit podkladovou plochu. Přesvědčte se, že plocha je rovná, bez ostnů a nečistot, které by mohly dno bazénu poškodit. Pokud máte domácí zvířata, je dobré zajistit, aby se k bazénu nedostaly. Vcelku snadno by díky drápkům, nebo zubům mohly způsobit poškození nafukovacího bazénu. Všeobecně také platí, že do všech nadzemních bazénů není vhodné skákat. Stěny nejsou na takový nápor připravené a mohlo by to způsobit prasklinky v bazénu. Není vhodné ani do bazénu házet kameny, klacky, nebo jiné nečistoty, které by mohly buď ucpat filtraci, nebo propíchnout bazén zevnitř. Samozřejmostí by mělo být i používání krycí plachty. Pokud vlastníte bazén vestavný, máte o pár starostí míň. Tento druh zahradních bazénů totiž ani žádný domácí mazlíček nezničí (musíte jen dávat pozor na to, aby vám do bazénu nespadl a neutopil se). Zapuštěné bazény jsou připravené i na skákání a větší vodní radovánky. Nicméně pravidlo s nevhazováním cizích předmětů do vody zůstává i zde. Oprava filtrace je velmi náročná a drahá, dejte si na to tedy pozor.

Hlavní zásadami ochrany bazénu:

  • Dobře připravit podkladovou plochu
  • Chránit bazén před poškozením zvenčí i zevnitř
  • Neskákat do bazénu
  • Nevhazovat do vody cizí předměty

Jak zazimovat bazén?

Ke správné údržbě bazénu patří i správné zazimování. Zima je totiž rizikové období, během kterého při špatném zazimování dochází k poškození bazénu. Bazény by se měly zazimovávat, čekáte-li, že venkovní teplota klesne pod 15 °C.  Pozor, zejména u zabudovaných bazénů, řada výrobců garantuje, že není nutné bazény zazimovat. Ano, v některých případech to nutné není, ale vždy je lepší variantou udělat si na tuto činnost čas a bazén zazimovat. Přeci jen mrazík žádnému bazénu nesvědčí. Pojďme se tedy společně podívat, jak na to.

Zazimování zapuštěného bazénu

  1. Vyjměte hračky, schůdky a další předměty – vytáhněte a očistěte všechny předměty, které se v bazénu nachází, a taktéž je zazimujte.
  2. Odstraňte nečistoty – vezměte si sítko, popřípadě i bazénový vysavač a odstraňte z bazénu veškerou nečistotu. Myslete na to, že je odstranit i písek ve filtraci. Myslete i na vyčištění stěn.
  3. Upravte pH vody – ideální pH vody pro zazimování je mezi 6,8 a 7,4 a chlór tak, aby ho bylo 0,3 až 0,5 mg/l. Jakmile budou tyto hodnoty v normě, můžete přidat další bazénovou chemii nutnou k zazimování.
  4. Odčerpejte vodu – hladina vody by měla být zhruba 10 cm pod skimmerem. Vratnou trysku zaplombujte zátkou. Pakliže žádnou nemáte (nebo ji nepoužíváte), snižte hladinu vody 10 cm pod vratnou trysku.
  5. Odpojte hadice a filtraci – odpojte všechny hadice i filtraci. Nechte vytéct vodu a okapat. Následně je uložte na bezpečné místo.
  6. Vložte do vody pet lahve – zmrzlá voda se rozpíná a mohla by díky vzniklým tlakům zapříčinit poškození stěn. Je tedy dobré do bazénu dát plastové lahve, které tomuto efektu předchází.
  7. Zaplachtujte bazén – bazén přikryjte plachou, nebo jiným poklopem.
  8. Zazimujte - myslete na to, že veškeré příslušenství, by nemělo přijít do styku s mrazem.

Zazimování nadzemního bazénu

U některých nadzemních bazénů, nebo polozapuštěných bazénů výrobce udává, že jejich výrobky přečkají i zimu. Ano, je pravda, že v některých případech jsou bazény tomu přizpůsobené. Pokud si však nejste jistí, zda právě ten váš je nutné zazimovat či nikoliv, raději to udělejte – nic tím nepokazíte a váš bazén se bude těšit dobrému stavu i následující sezónu.

  1. Odstraňte cizí předměty – stejně jako u zapuštěných bazénů, je nutné i u nafukovacích bazénů odstranit všechny cizí předměty z bazénu. Konkrétně se jedná o schůdky, hračky, lehátka a další příslušenství.
  2. Odstraňte nečistoty – pomocí síťky a bazénového vysavače sesbírejte co nejvíc nečistot. Pokud má váš bazén filtraci, nezapomeňte i na ni.
  3. Vypusťte vodunafukovací bazény nejsou přizpůsobeny na zazimování s vodou. Voda se tak vždy musí vypustit. Jinak by došlo k poškození bazénu.
  4. Odstraňte všechny hadice a případně i filtraci – stejně jako u zapuštěného bazénu, je i zde nutné odmontovat veškeré příslušenství a nechat jej řádně okapat a osušit.
  5. Vyfoukněte bazén – pokud máte bazén nafukovací, vyfoukněte jej.
  6. Vyčistěte bazén – vypuštěný bazén znovu řádně umyjte. Následně jej taktéž nechte oschnout a okapat.
  7. Zazimujte – jakmile je bazén suchý, řádně jej zabalte a uložte na bezpečné místo tak, aby bazén samotný, i jeho příslušenství, bylo chráněno před mrazem.

Jak udržovat čistou vodu v bazénu?

Kdo by se chtěl koupat ve špinavé vodě? Pravděpodobně nikdo. Určitě se tak vyplatí udržovat dobu v zahradním bazénu v dobrém stavu. Pokud ovšem nastane nějaký problém a voda se vám znečistí, je potřeba tuto potíž začít řešit. Nežli se pustíte do větších úprav, zkontrolujte, zda voda ve vašem bazénu má správné pH (mělo by se pohybovat mezi 7,0 – 7,4). Pokud je pH jiné, upravte hodnoty pomocí přípravků pH plus, nebo pH minus. Následně nechte minimálně jeden den běžet filtraci. Stále se vám nepodařilo vodu vyčistit? Orientujte se podle barvy vody.

Voda v bazénu je zelená

Pokud je voda ve vašem bazénu zelená, je nutné ji vyčistit. Aplikujte šokovou dezinfekci do bazénu a nechte minimálně 24 hodin filtrovat. Pokud to nepomůže, přidejte bazénovou chemii Azuro Flokul nebo Azuro Projasňovač. Po nasypání nepřetržitě filtrujte dalších šest hodin. Následně nechte vodu a poletující vločky usadit. Poté pomocí bazénového vysavače odsajte přímo do odpadu, doplňte vodu a nechejte opět minimálně 24 hodin puštěnou filtraci. Pakliže vám ani tento postup nepomůže, použijte další bazénovou chemii – Azuro Modrý blesk a nechejte opět minimálně jeden den filtrovat. Jestliže i po celém tomto procesu voda není čistá, pravděpodobně bude někde větší problém a vyplatí se kontaktovat specialisty.

Voda v bazénu je kalná

Druhou variantou je kalná voda v zahradním bazénu. Zde je postup obdobný. Přidejte do bazénu chemii – konkrétně pak Azuro Projasňovač a Azuro Flokul a ihned nepřetržitě minimálně šest hodin filtrujte. Následně filtraci vypněte a nechejte vodu i vločky usadit. Poté bazénovým vysavačem vysajte rovnou do odpadu a dopusťte chybějící vodu. Poté zapněte filtraci a nechejte ji minimálně 24 hodin běžet. Pokud tento postup nepomůže, taktéž se bude jednat o nějaký vážnější problém a doporučujeme kontaktovat specialistu.

Kvalita vody

Pravdou však zůstává, že pro čistý bazén je naprosto zásadní čistá voda, kterou je bazén napouštěn. Pokud vám voda v bazénu dělá pravidelně problémy, určitě se vyplatí nechat si udělat rozbory vody. Díky výsledkům pak snáze odhalíte, kde je problém a bude se vám s ním lépe bojovat. Voda nesmí být moc tvrdá a obsahovat škodlivé bakterie. S velmi špatnou vodou si často ani bazénová chemie neporadí.