Technologie Mini LED: Co to je, jak funguje a jaké má výhody?

Technologie Mini LED: Co to je, jak funguje a jaké má výhody?

Televizi zná každý a téměř každý ji také má doma. Co už ale málo kdo zná, jsou nejnovější technologie televizorů, které jsou v současné době na trhu k dostání. Už jste někdy slyšeli o technologii Mini LED? Tahle technologie je na trhu vcelku horkou novinkou. Nicméně pokud si plánujete kupovat novou televizi, určitě byste měli vědět, co je technologie MINI LED, jak funguje a jaké má výhody. Pojďme se tedy na to společně podívat.

Co je technologie MINI LED?

Pakliže mluvíme o nové technologii MINI LED, mluvíme o nové technologii podsvícení displejů, které využívá menší diody (konkrétně diody menší než 0,1 mm). Klasické LED televizory mají diody o velikosti 0,2 a větší. Takovýchto minidiod mohou být desetitisíce nebo dokonce statisíce. Počet diod záleží především na velikosti obrazovky. MINI LED technologie je typická více stmívatelnými zónami, nežli je běžné u klasických obrazovek. Díky této vlastnosti jsou televize využívající technologii MINI LED typické vysokým kontrastem a výborným zobrazením HDR obsahu. Nejčastěji se s touhle novinkou můžete setkat u televizorů (velmi často u televizorů Samsung), nicméně výjimkou není ani použití u počítačových obrazovek, nebo iPad.

Jak technologie MINI LED funguje?

Technologie MINI LED se vyvinula z dnes již známé technologie LCD. Zejména proto v mnoha ohledech můžeme pozorovat podobnosti. V obou případech se obraz skládá z několika vrstev. Hlavní roli hrají tekuté krystaly, které samy o sobě nevyzařují světlo. Za touto vrstvou se nachází podsvícení v podobě diod. Diody podsvěcují krystaly, což následně vytváří výsledný obraz. Nicméně tímto způsobem nelze dosáhnout 100% překrytí a jasných barev. Vždy dojde ke kouřovému efektu a černá bude spíše našedlá. Tohoto efektu si můžete všimnout, když sledujete film. Tmavé scény nejsou dostatečně ostře vykresleny, nebo pakliže má film čistě bíle napsané titulky, mohou titulky v tmavých scénář jakoby zářit. Tento problém se podařilo vyřešit díky nové OLED technologii, nicméně ta je oproti klasickým LCD televizorům podstatně dražší. Nicméně MINI LED přináší řešení. Jedná se o jakýsi kompromis mezi klasickou LCD a OLED televizí. MINI LED celý problém vyřešila úplně jednoduše a to díky většímu počtu menších diod. Navíc technologie byla vylepšená o lokální stmívání. Což je sdružení několika tisíc (nebo dokonce i desítek tisíc) zón, podle nichž se přepíná třeba i podsvícení displeje. Zkrátka, v místě, které má být zobrazeno v 100% černé s krásným kontrastem, se celá zóna vůbec nerozsvítí.

Jaké jsou výhody MINI-LED technologie?

Co je technologie MINI LED a jak funguje, jsme si již vysvětlili. Nicméně pokud vám ani tak nejsou jasné výhody této technologie, máme pro vás malé shrnutí. Technologie přináší kvalitu obrazu dražších OLET technologií, za cenu blížící se klasickým LCD. Díky této novince dosáhnete hlubokého kontrastu, jasu a čistých barev, včetně černé. Zároveň jsou technologie oproti OLED i méně poruchové, nevypadávají pixely a mají delší životnost.

Výhody mini-led technologie:

  • Přijatelná pořizovací cena
  • Vysoká kvalita kontrastu a jasu
  • Ostré barvy
  • Málo poruchové
  • Dlouhá živostnost

MiniLED Smart televize Philips 65PML9506

Mezi jednu z nejvyhledávanějších televizí s touto technologií patří televize Philips 65PML9506, která mezi ostatními vyniká nejen svoji přívětivou pořizovací cenou, ale i úhlopříčkou 65" (164 cm), rozlišením 4K Ultra HD (3840×2160) a vysokým dynamický rozsah včetně HDR10, HDR10+, HLG a Dolby Vision.

Herní monitory s technologií MINI LED

Nová technologie mini-led se začala díky svým mnohačetným výhodám, kvalitám a i nízké ceně velmi rychle rozšiřovat. Bylo tak otázkou času, nežli tato technologie pronikne i mezi PC monitory. Hráči počítačových her jistě velmi dobře ví, jak je během hraní důležité mít ostré a čisté barvy – včetně černé. Nicméně herní monitory s touto technologií jsou oproti těm klasickým stále ještě vcelku drahé. Vyplatí se tam především profesionálním hráčům, či opravdovým herním nadšencům.