Ocelová vs litinová kamna

Ocelová vs litinová kamna

Lámete-li si hlavu s otázkou, zda je lepší volba pořídit si kamna ocelová či litinová pokračujte ve čtení a my Vám rádi na veškeré otázky odpovíme!

 

Ocelová kamna

Očekáváte rychlé ohřátí vzduchu po zatopení? Pak jsou pro Vás určená ocelová kamna. Rychle se nahřejí a předávají teplo do prostoru téměř současně se zatopením. Na druhou stranu ale zase rychle vychladnou. Proto musíte počítat s tím, že v momentě vyhasnutí začíná vzduch v místnosti chladnout. 

 

Litinová kamna

Litinová kamna jsou prostě držáci. A to na všech frontách. Litina se sice déle nahřívá, a proto si na teploučko chvíli počkáme, ale zase nás litinová kamna budou hřát ještě dlouho po jejich vyhasnutí. Litina teplo kumuluje. A v neposlední řadě má dlouhou životnost, takže kvalitní litinová kamna při správném zacházení s námi vydrží dlouhá léta. A ještě jedna rada. Pokud si litinová kamna pořídíte na chatu, chalupu, kam budete jezdit i v zimě, určitě neprohloupíte, ale roztápějte je po příjezdu do vymrzlé chalupy pozvolna, aby Vám litina nepraskla. 

 

Jednoplášťová vs dvouplášťová kamna

Jednoplášťová kamna vytvářejí teplo okolo sebe a přirozenou cestou se šíří do prostoru. To znamená, že největší teplo budete mít okolo kamen a s postupující vzdáleností od kamen bude tepla ubývat. 

 

Dvouplášťová nebo také konvekční kamna vytvářejí teplo mezi dvěma plášti a průduchy v horní plotně nebo na bocích kamen je tlačeno do prostoru, kde se šíří mnohem rovnoměrněji a je možné s mini vytopit i členitější přilehlý prostor. Jedná se o konvekční vytápění.