Elektroskútr bez řidičáku nebo s ním?

Elektroskútr bez řidičáku nebo s ním?

 

Často se v komentářích setkáváme s dotazy ohledně toho, zda je na elektroskútr či na elektromotorku potřeba řidičský průkaz, technický průkaz apod. V dnešním článku bychom vám rádi na veškeré dotazy odpověděli a uvedli vše na pravou míru.

 

Jak vnímá elektroskútry současná legislativa?

Stávající legislativa definuje skútry jakožto jednostopá vozidla podobající se motorkám. Bývají vybaveny menšími koly, motorem s nižším objemem a také disponují automatickou převodovkou, díky které nemusíte ručně řadit.

 

Tato vozidla se dle zákona řadí do kategorie L. Dále jsou jednotlivá vozidla konkrétně rozřazovány dle rychlosti:

  • Při rychlosti do 45 km/h jsou považována za moped
  • Nad 45 km/h za motocykl
  • Do 25 km/h se jedná o motokolo

 

Potřebuji na elektroskútr řidičský průkaz?

U vybraných modelů opravdu “řidičák” potřebovat nebudete, ale naopak u některých modelů budete potřebovat řidičské oprávnění AM, případně vyšší skupinu A. Skútry ve skupině AM jsou omezeny výkonem motoru 4 kW. Toto omezení platí od roku 2013. U skútrů ve skupině A1 platí omezení do 11 kW.

 

Oprávnění pro skupinu AM si můžete udělat už od 15-ti let, pro skupinu A1 teprve až od 16-ti let. Máte-li klasický řidičský průkaz pro skupinu B, můžete řídit vozidla kategorie AM a také motocykly A1 s automatem.

 

Řidičský průkaz nemusíte mít na ty skútry, jejichž rychlost nepřevýší 25 km/h, jsou vybaveny pedály a výkonem nižším nebo rovným 250 W.Taková zařízení jsou považována za elektrokola. Klíčové je zejména to, že vozidlo je poháněno šlapáním do pedálů.

 

Legislativně jsou tyto náležitosti ohledně elektroskútrů zakotveny konkrétně v nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 168/2013. To je i nadřazené české vyhlášce č. 341/2014 Sb.

 

Kdy a proč potřebuji papíry na elektroskútr?

Výše zmiňované elektroskútry nepotřebují žádné další registrace, technický průkaz, povinné ručení či registrační značku.

 

Avšak u ostatních zařízení je potřeba si vyřídit zejména:

Technický průkaz

V souladu s platnými zákony obdržíte s nově zakoupeným skútrem i C.O.C. list (Certificate of conformity neboli prohlášení o shodě). Jedná se dokument, který je psaný v anglickém jazyce, obdržíte jej ihned po koupi elektroskútru. Na registru silničních vozidel vám místo něj pak vystaví technický průkaz.

 

Povinné ručení

Elektroskútry ze zmiňované kategorie vozidel, na která se vztahuje registrace, musí mít i povinné ručení, podobně jako jiná vozidla.

To znamená, že k němu budete muset mít i tzv. zelenou kartu ( pozor je už i bílá ). Povinné ručení vás pro tento druh dopravního prostředku nicméně vyjde v současných podmínkách na vcelku „lidových“ 200 až 300 Kč. Pokud budete chtít, můžete si na něj sjednat i dobrovolné havarijní pojištění.

 

Technická kontrola

Se skútrem kategorie LA konkrétně po 6 letech od okamžiku, kdy jej koupíte musíte dojít na technickou kontrolu. Následně budete na technickou chodit každé 4 roky. Kategorie LC musí na technickou už po 4 letech od koupě a pravidelně každé 2 roky.

 

image004.jpg