Vertikutátor

Vertikutátor

S vertikutátorem, neboli s provzdušňovačem dokonale provzdušníte váš trávník, a dokonce z něj odstraníte travní plsť  či odumřelou trávu. Díky vertikutátoru bude mít vaše tráva dostatek živin, omládne a výrazně zhoustne.

 

Typy vertikutátorů

 

 

Elektrický vertikutátor

Elektrické vertikutátory jsou ve srovnání s benzínovými tišší, lehčí a bezúdržbové. Avšak mývají nižší výkon a hodí se především k údržbě menších zahradních ploch. Manipulaci s elektrickým vertikutátorem výrazně omezuje přívodní kabel.

 

el.jpg

 

Benzínový vertikutátor

Benzínový vertikutátor bývá často výkonnější než elektrické modely. Hodí se především k údržbě velkých ploch. Manipulaci s benzínovým vertikutátorem neomezuje přívodní kabel, tudíž vám umožňuje naprostou svobodu v pohybu. Nevýhodou benzínových vertikutátorů je hlučnější provoz a vyšší hmotnost.

 

benzin.jpg

 

Výkon vertikutátoru

 

Elektrický vertikutátor - 1,3 až 1,5 kW vhodný pro zahradu o rozměru do 500–600 m². Výkon nad 1500 W si poradí s pozemkem i do 1000 m².

 

Benzínový vertikutátor - značně disponuje výkonem od 2,4 koní (HP) a výše. S rostoucím výkonem se zvyšuje cena i hmotnost celého stroje.

 

Typ válce

 

Vertikutační válec - rotující nože se zarývají do půdy a prořezávají porost. Vhodný na hrubší frézování trávníku.

 

Provzdušňovací válec -  rotující ocelové dráty vyhrabávají travní plsť. Vhodný na pročesávání plevele a mechů z trávníku.

 

Objem sběrného koše

 

Sběrný koš během vertikutace shromažďuje veškerou travní plsť. Objem sběrného koše se pohybuje kolem 30 a 55 litry. Menší koše jsou lehčí, avšak se musí častěji vysypávat. Vertikutaci lze provádět i bez sběrného koše s tím rozdílem, že veškerý porost následně posbíráte sekačkou.

 

Hloubka řezu

 

Dle nastavení výšky pojezdu, které bývá 4 až 5 násobné, lze regulovat hloubku řezu. Čím jemnější je regulace, tím efektivněji lze trávník provzdušnit, aniž by došlo k jeho poškození.

 

Počet ocelových nožů

 

Čím více nožů vertikutátor má, tím kvalitnější budou finální výsledky vertikutace. S více noži odpadá potřeba provádět vertikutaci podélně i příčně.

 

Další funkce vertikutátoru

 

Vyměnitelné nože - tato funkce je velmi užitečná ve chvíli, kdy musíte vyměnit celý válec, což bývá finančně nákladné.

 

Pojezd - výrazně usnadní manipulaci při provádění vertikutace.

 

Plynulá regulace hloubky řezu - umožní jemnější nastavení hloubky řezu.

 

Kompletní nabídku vertikutátorů naleznete zde.