LED, OLED a QLED TV: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

LED, OLED a QLED TV: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

V předchozích letech mnoho z nás obdivovalo nově vzniklé tzv. „placaté“ televize, které měly obrovské rámy, poněkud výsledné barvy a ne příliš velké rozlišení. Avšak od té doby se oblast televizorů ve značné míře posunula kupředu.

 

Postupné navyšování technologií zapříčinilo vyšší rozlišení, živější barvy a zvýšení kvality záznamů. Nejen tyto faktory daly vzniknout technologiím OLED a QLED, které naprosto předehnaly klasické LED televizory.

 

LED TV

 

Led TV je označení pro LCD obrazovky (displej z tekutých krystalů), které používají pro své podsvícení LED diody poskládané do sítě pokrývající celou obrazovku. Světlo LED diod pak prochází vrstvou tekutých krystalů a barevným filtrem. V konečné fázi řídící jednotka skládá výsledný obraz.

 

V současné době vám LED technologie nabízejí nižší spotřebu elektrické energie, vyšší životnost a lepší dynamický kontrast.

led.jpg

QLED TV

 

S technologií QLED TV, neboli Quantum Dot technologie, přišla roce 2017 společnost Samsung a vychází z klasické LED obrazovky. Nejedná se tedy o nově vzniklou technologii, ale pouze o inovaci stávající LED technologie.

 

Samsung ve svém panelu využívá navíc anorganické krystaly kovových materiálů, díky čemuž QLED nabízí lepší podání barev. QLED panely pokrývají téměř celý barevný gamut DCI-P3, tzn. Dochází zobrazení celého barevného spektra, které je lidské oko schopno vnímat, navíc oproti klasickému LED i z velkých pozorovacích úhlů.

qled.jpg

OLED TV

 

OLED technologie, celým názvem Organic light-emitting diode, využívá systém, který je tvořen z organických světelných bodů. Každý z nich produkuje vlastní světlo. Miliony světelných bodů vytváří mozaiku barev, kterou jsou lidské oči schopny vnímat jako kompletní obraz.

 

OLED TV disponují především plnými barvami spolu s možností ztenčení samotné obrazovky. Naopak nevýhodou může být po dlouhodobém zobrazování statického obrazu možnost vypalování obrazovky.

 

Výrazný rozdíl mezi OLED TV a QLED TV  pozorujeme především v podání černé barvy a lepším kontrastem obrazu. V tomto případě OLED TV výrazně vyniká.

oled.jpg

 

Jaký model si mám vybrat?

 

Pokud jste milovníky nové technologie a potrpíte si na syté a živé barvy, tak vám doporučujeme vybírat mezi QLED a OLED TV. Hlavní rozdíly mezi těmito modely, jsou již zmiňované černé barvy a lepší kontrast obrazu.

 

Při výběru nové televize se zaměřujete především na cenu? Tudíž zvolte klasickou LED TV. Tento model je cenově dostupný a pro nenáročné uživatele naprosto dostačující.