Jak vybrat žehličku?

Jak vybrat žehličku?

Kvalitní žehlička je neodmyslitelnou součástí každé domácnosti. Při jejím výběru se zaměřte především na silný výkon a kvalitní žehlící plochu.

 

Jaké typy žehliček trh nabízí?

 

1. Napařovací žehlička

Při žehlení s napařovací žehličkou dochází k uvolňování páry, ta proniká do tkaniny a prádlo se stává poddajnějším a lépe se žehlí.

 

Důležitým parametrem výběru kvalitní napařovací žehličky je její příkon a výkon napařování a parního rázu. Čím vyšší hodnoty, tím lepší napařování a rychlejší dosažení požadované teploty.

 

Ergonomicky tvarovaná žehlička s žehlící plochou s odolnými, tvrdými deskami, skvěle padne do ruky a žehlení se stává méně náročné. Žehličky opatřené systémem anti drip mají tu výhodu, že neodkapávají kondenzovanou vodní páru na žehlené prádlo.

naparovaci-z..jpg

Napařovací žehlička - ETA 2272 90000 Victory napařovací žehlička

 

2.  Parní generátor

Ulehčete si žehlení s parním generátorem. Parní generátor disponuje vysokým tlakem čerpadla (např. až 6 barů) a tím produkuje několikanásobně více páry než běžné napařovací žehličky. Pak je žehlení rychlejší a snazší. Mnohdy postačí vyžehlit vaše oblíbené tričko pouze z jedné strany a přesto je v plné kondici. S parním generátorem se pracuje stejně jako s klasickou žehličkou, ale místo kabelu k ní vede parní hadička.

generator.jpg

Parní generátor - ETA Steamio 1290 90000 parní generátor

 

3.  Cestovní žehlička

Tato žehlička disponuje menšími rozměry a tudíž je vhodná na cesty, občasné žehlení či studentskou kolej. Je o něco větší než mobilní telefon, proto je velmi skladná a při žehlení se vám vejde do dlaně.

cestovni.jpg

Cestovní žehlička - SENCOR SSI 1010GR cestovní žehlička

 

Žehlící plocha

 

Na trhu naleznete desítky druhů žehlicích ploch. My mezi ty nejkvalitnější řadíme keramickou, safírovou, hliníkovou, teflonovou a nerezovou žehlicí plochu.

 

Kvalitní žehlící plocha by po prádle měla jezdit s naprostou lehkostí. Nekvalitní žehlící plochu poznáte podle napálenin a rýh, které na nekvalitní ploše po čase vzniknou.

 

Parní výkon a příkon žehličky

 

Příkon žehličky je uváděn ve wattech. Čím vyšší příkon žehlička má, tím lépe žehlí. Má dostatek síly na to, aby uvolňovala velké množství páry. Žehlička s příkonem 2 600 W nažhaví žehlicí plochu mnohem rychleji než ta s příkonem 1800 W.

 

Parní výkon udává množství uvolňované páry v gramech za 1 min. Standardní žehlička by měla mít alespoň 30–40 g/min. Je-li prádlo více pomačkané, stiskněte speciální tlačítko „parní ráz“, které najednou vychrlí velké množství páry a vám se bude žehlit mnohem lépe.

 

Vaší žehličce by rozhodně nemělo chybět:

 

  • Odvápňování - Díky funkci „odvápňování“ se žehlička sama zbaví vodního kamene.

 

  • Samočištění - Funkce „samočištění“ ohřeje vodu žehličky na maximum, poté ji nad dřezem pouze vypustíte a nečistoty se skrze dírky v žehlicí ploše vyplaví.

 

  • Anti Drip systém - Zasáhne ve chvíli, kdy se voda nestíhá odpařovat a kape na prádlo. S touto funkcí se už nikdy nebudete potýkat s mokrými skvrnami na vašem prádle.

 

  • Vertikální napařování - Žehlička může vypouštět páru, i když je ve svislé poloze. Vhodné pro velmi jemné materiály (např. záclony, závěsy, spodní prádlo…)

 

Bonusové funkce

 

  • Automatické vypnutí -Pokud zapomenete žehličku vypnout, udělá to automaticky za vás.

 

  • Lonizátor - Vytváří o 50 % jemnější páru, která proniká 3x hlouběji do tkaniny.

 

  • Zastavení páry - U žehličky lze funkci páry vypnout.

 

  • Ukazatel provozu - Pomocí diod vám žehlička ukáže, zda je připravena k provozu/je potřeba ji odvápnit/vyčistit. Lepší žehličky disponují i displejem.

 

Mezi neoblíbenější žehličky našich zákazníků patří:

BRAUN IS 1012 BL parní generátor

ETA Steamio 1290 90000 parní generátor

ETA SuperSteam 2275 90000 žehlička

ROWENTA DX1510D1 napařovací žehlička