Co je to plíseň sněžná a jak na ni?

Co je to plíseň sněžná a jak na ni?

 

Plíseň sněžná je nevítaným hostem trávníků

V období sklonku zimy a prvních jarních dnů, kdy postupně roztává sněhový koberec, nás může na zahradě čekat jedno nepříjemné překvapení – napadení travního porostu plísní sněžnou. Tato houbovitá choroba patří k vůbec nejčastějším onemocněním trávníků.

Co je to plíseň sněžná?

Plíseň sněžná (latinsky Monographella nivalis) je onemocnění, které způsobuje houba s názvem hlívenka sněžná, někdy se jí říká také rážovka. Přestože se může objevit kdykoliv v průběhu celého roku, nejběžnější je její výskyt v závěru zimy, kdy roztává sněhová pokrývka. Nejvíce rozšířená je ve vyšších nadmořských výškách, nevyhýbá se však ani nížinám. Její rozvoj umocní teploty v rozmezí 0-12 ˚C, vlhké prostředí a stinná poloha.

Plíseň sněžná navíc nenapadá pouze trávníky (ty golfové nevyjímaje), postihnout může totiž i kulturní plodiny, zejména obiloviny.

Jak se plíseň sněžná pozná?

Plíseň sněžná vytváří na travních plochách nevzhledné různě velké skvrny, tato místa jsou pokrytá povlakem v barevných odstínech bělavé, narůžovělé, popřípadě mohou být zbarveny dohněda.  Jedná se o povlak tvořený podhoubím hlívenky, který svou strukturou může připomínat pavučinu.

Plíseň napadá přímo kořenový systém trav, dochází k zahnívání kořenů a postupně k zaschnutí a odumření celé rostliny. Takto poničený trávník se navíc jen obtížně regeneruje, protože v případě dodatečného výsevu zhoršuje houba vyklíčení nových semen. Výsledkem je tak nepěkně prořídlý travní porost s holými místy.

Základem úspěchu je prevence

Pravidelná a kvalitní péče o travní porost může značně omezit riziko, že bude trávník napaden plísní sněžnou. Hlavní preventivní opatření tvoří šest následujících bodů.

1.       Osivo

Pro výsev trav by se vždy mělo použít pouze kvalitní a mořené osivo. Travní směs pochybného původu totiž již může být touto houbou nakažena.

2.       Vertikutace neboli provzdušnění

Plísni sněžné se daří na udusaných a kompaktních půdách, proto by se měl trávník ideálně dvakrát do roka projet vertikutátorem. Ten jej nejenom účinně provzdušní, ale zároveň z něj vyčeše případnou stařinu. Právě nedokonale rozložené organické zbytky rostlin podporují rozšíření této houby.

3.       Hnojivo

Prevencí výskytu tohoto houbovitého onemocnění je rovněž používání kvalitního hnojiva s vyšším obsahem draslíku, naopak hnojiva s dusíkem příliš vhodná nejsou.

4.       Odstraňování listí

Z trávníku by mělo být v podzimních měsících pravidelně odstraňováno listí spadené ze stromů. Pokud jste unaveni z namáhavého ručního hrabání, lze hrábě vyměnit za vysavač listí. Ten navíc nasátý materiál rozdrtí, čímž vznikne podstatně méně odpadu.

5.       Sekání trávy

Svou roli v prevenci hraje také pravidelné zkracování travního porostu sekačkou na trávu. Je však třeba dbát na to, aby v trávníku nezůstaly zbytky posečených stébel. Naposledy by se měl trávník posekat před nástupem zimy, měl by se tedy sekat až do doby, dokud se růst trávy přirozeně nezastaví.

6.       Vlhké prostředí

Vlhkost trávníku lze pochopitelně ovlivnit jen do určité míry, rozvoji onemocnění totiž napomáhá i deštivé počasí, pomalu roztávající sněhová pokrývka nebo třeba vysoká hladina spodní vody. Alespoň částečně může pomoci odstranění mechu a stařiny, ty totiž vlhkost ještě více zadržují. V tomto případě lze opět přizvat na pomoc vertikutátor, který je dokáže z trávníku mechanicky vyčesat. Voda se také snadněji drží v prohlubních, kde může vytvářet louže. Se zarovnáním terénu si poradí další zahradní pomocník - kultivátor.

Co dělat, pokud se plíseň přece jen objeví?

Jak jsme již uvedli, travní porost, kde se plíseň sněžná objevila, se bohužel velice špatně regeneruje. Houba je navíc poměrně odolná a zvládne přežít dokonce v nepříznivých klimatických podmínkách.

Pokud se podaří zachytit onemocnění v počátcích, dokáže někdy pomoci některý z kvalitních fungicidů, ten se na trávník aplikuje například ve formě spreje. Jestliže je však již napadení houbou příliš rozsáhlé, nepomohou dlouhodobě většinou ani chemické prostředky – je tedy nutné založit trávník zcela nový. Odstranění starého travního porostu usnadní rotavátor nebo kultivátor.