Nadešel správný moment pro prohnuté obrazovky?

Tivis.cz

Nadešel správný moment pro prohnuté obrazovky?

Nadešel správný moment pro prohnuté obrazovky?

Jak už to tak bývá s každou novou technologií, na trh se dostane v okamžiku, kdy nabízí určité výhody a nese si i nějaké zápory z dob vývoje. V jakém stádiu se dnes nachází prohnuté, tedy curved screen televize? Konzervativní diváci pokývají hlavou a ještě si pár let počkají, ale nadšenci do moderních technologií popisují mimořádné zážitky, jako kdyby na světě nebylo nic lepšího.

Je novinka skutečnou novinkou?

Ruku na srdce, na prohnutém plátně se promítalo v kinech již v padesátých letech minulého století. Zahnutá plocha člověka jakoby lépe obklopuje a dává i při 2D vysílání lepší pocit prostorovosti. Bylo jen otázkou času, kdy se někdo pokusí přenést něco podobného do domácností. Dlouho se ale čekalo na vhodné technologie. Víme, že nejstarší televizory měly přesně opačný problém, jejich obrazovky musely být vyduté směrem k nám, aby nebyl okraj v rozích příliš rozmazaný (i tak často byl) a před masovým zavedením LCD obrazovek na metrových a větších úhlopříčkách ani k nějakým experimentům s panoramatickým zahnutím nebyl důvod.

Dnes máme curved TV displeje s techologií full HD, nebo častěji 4K, se 120, 140 i více cm a vidíme tak poprvé kombinaci výrobních postupů a technologií, která obstála při zakřivení obrazovky na světovém trhu.

Proč si curved TV koupit a jaké mohou být naopak její slabé stránky?

Projdeme si všechna subjektivní i objektivní pro a proti, ovšem bez závěrečného rozsouzení. To už je totiž na vás.

+ Mnohem lépe vtáhne do děje

Svět kolem nás rozhodně není plochý a ploché není ani naše oko, je víceméně kulaté. Zahnutá plocha našeho oka v běžném světě přijímá světlo v určitém sférickém režimu, kde plochá obrazovka představuje jakoby nepřirozenou bariéru. Naše oko je zvyklé vnímat periferní dění a to plochá obrazovka neposkytuje. Naopak, pokud se usadíte před zahnutou obrazovku, zjistíte, že koutkem oka vnímáte i pohyb v okrajích obrazu, který vám byl předtím skryt.

+ Větší zorné pole, větší kontrast

Díky nastavení okrajů obrazovky podle přirozeného zakulacení oční rohovky vnímáme intenzivněji dění na okrajích obrazu, zatímco v běžném módu se velmi často omezujeme jen na oblast ostrého vidění a zejména po velkých obrazovkách musíme těkat tam a zpět. Prohnutá obrazovka podobně jako parabolická anténa směruje do našeho oka víc světla a umožňuje lepší vnímání světelných kontrastů.

+ Hloubka obrazu

Zážitek, který si každý odnesl z panoramatického kina, tady pocit, že je, zejména v dynamických scénách, obraz skutečně prostorový, zažijete najednou i doma v křesle. A to bez barevných brýlí a rizika bolesti hlavy. Je to dané tím, že zahnuté okraje televize do naších očí vysílají obraz z jiné vzdálenosti, než střed obrazovky. I když je rozdíl vzdálenosti celkem nepatrný a my máme pocit, že se ve skutečnosti soustředíme na jedno místo, drobné těkání očí ze strany na stranu neustále vysílá do mozku signál o více rovinách, ve kterých se nachází obraz, takže je výsledkem prostorový pocit.

Pozorovací úhly

Pokud nesedíte v ose sledování a jejím okolí, můžete mít pocit, že se obraz deformuje. Vzdálený okraj obrazovky při pohledu z boku sice vidíte lépe, ale na bližším okraji se obraz začíná deformovat a rozměry zkracovat. Je to sice problém pouze u hodně velkých pozorovacích úhlů a na prodejně si můžete sami vyzkoušet, jak nesmyslně daleko od ideálního místa byste museli sedět, ale řekněme, že osmičlenná návštěva by už ve vašem obývacím pokoji nemusela cítit dostatečný komfort, kdyby se jako Simpsonovi natěsnali na jednu sedačku.

- Zvýraznění odrazů světel

Negativně zakřivené zrcadlo nás dělá tlustějšími, jak se jistě každý přesvědčil v zrcadlovém bludišti. To stejné udělá prohnutá obrazovka s jakýmkoliv odrazem světla v místnosti. Pokud si na televizi nevhodně svítíte, nebo se v ní odráží okna, moc si neužijete ani s rovnou obrazovkou – ale zahnutá rušivý odraz ještě roztáhne do stran.

- Velikost obrazovky

Pozitiva prohnuté obrazovky výrazně převažují nad negativy s rostoucí úhlopříčkou. Tedy když to bereme z opačného konce – rušivé vlivy zakřivení obrazovky se zesilují u krátkých úhlopříček a prostorový efekt se ztrácí. Proč uvádíme tento fakt mezi negativy? Možná totiž zjistíte, že místo plánovaných 100 cm kupujete 140 cm a sáhnete si při tom poněkud hlouběji do kapsy.

Doprava zdarma

U většiny produktů

Rodinný obchod

Jsme tu pro Vás od roku 1990

Spolehlivý servis

Kvalita doručení, záruční i pozáruční servis

Autorizovaný prodejce

Všechny výrobky jsou výhradně pro český trh