Motorová kola

Motorová kola nebo motokola jsou ideálním dopravním prostředkem do města i mimo něj. Kdo by se něchtěl vozit po městě bez ohledu na zácpy a přitom nemusel investovat každoročně nemalé peníze do auta a platit povinné ručení.

Řešením je, alespoň pro měsíce bez námraz a sněhu, motorové kolo, čili motokolo. Ale pozor. I na některá motorová kola se vztahuje povinnost vlastnit řidičský průkaz, mít doklad o technické způsobilosti, platit povinné ručení a jezdit výhradně v přilbě. 

A jak se motorová kola s povinností vlastnit výše uvedené liší od těch bez povinnosti? Poznáte to jednoduše. 

Pozor při výběru na motorové kolo, které má ve svém rámu zabudovaný motor, jenž není nijak odnímatelný. Jedná se o takzvané motokolo, k jehož provozu je dle stanoviska Ministerstva dopravy zapotřebí řidičský průkaz, doklad o schválení technické způsobilosti, doklad o pojištění zákonné odpovědnosti i přilba. 

Motokola s odnímatelným motorem, tzv. pomocným motorkem nenaplňují příslušnou vyhlášku o provozu motorových vozidel. Ale nestačí, že je motor odmontovatelný. Musí být zachovány ještě další vlastnosti jízdního kola. 

Shrňme si přehledně nejdůležitější body vyhlášky vztahující se k motorovým nástavbám osazeným spalovacím motorem (bod 8 přílohy č.13)

Jízdní kolo může být vybaveno dodatečně pomocným motorkem, jestliže:

  • bude nadále zachován původní charakter jízdního kola (podle čl. 1, 2),
  • pomocný motorek bude přiměřeně plnit podmínky ustanovení § 19 zákona
  • jeho výkon nepřesáhne 1 kW
  • v případě použití spalovacího motoru, nebude mít takový motor objem válce (válců) větší než 50 cm3
  • maximální konstrukční rychlost nebude vyšší než 25 km.h-1
  • montáž pohonného systému (motor, nádrž paliva nebo akumulátor) na jízdní kolo si nevyžádá zásah na jeho nosných částech


 Pokud je toto splněno, řidič nemusí mít řidičský průkaz.

 

Takže legislativu máme za sebou a teď už jen stačí vybrat a užívat si jízdu na motokole. 

Více...

Nejprodávanější produkty

Filtrování Řazení
Počet nalezených produktů: 15