Jste připravení na 4K rozlišení?

Tivis.cz

Jste připravení na 4K rozlišení?

Jste připravení na 4K rozlišení?

Na pultech kamenných prodejen i na těch virtuálních, u internetových prodejců, se pomalu zabydlují televizory s rozlišením 4K. Co to je, co je k tomu potřeba a v jakém okamžiku má člověk podlehnout a 4K televizi si koupit?

Rozlišení 4K

Ještě do nedávna se rozlišení obrazu a tím i televizorů stanovovalo počtem řádků, tedy počtem pixelů ve svislé ose. Dočetli jste se tak o videu v kvalitě 360p, 720p nebo 1080p, Standard 4K ovšem pixely počítá jinak, a to horizontálně.

Všechny formáty, které na délku dosahují rozlišení kolem 4000, tedy třeba 3656 x 2056 nebo 4096 x 2304 nově spadají do kategorie 4K. Proč?

Více než Full HD

Na rozlišení 1920 x 1080 (nebo taky 1080p) začíná kategorie Full HD televizorů a vysílání, to je 2,1 megapixelu obrazu. Zvykli jsme si na bohatší detaily, větší náročnost na přenosovou rychlost, i zajímavý fakt, že full HD obraz je nutné sledovat z větší blízkosti, pokud si máme všimnout všech rozdílů. 4K standard najednou nabízí hned čtyřnásobek pixelů, tedy hodnoty někde mezi 7,5 a 9,4 Mpix.

4K obrazem se můžete doslova obklopit

Se zvýšením počtu obrazových bodů dostanete v ideálním případě neskutečně detailní obraz. Ten má však určité požadavky na techniku i na diváka, nebo chcete-li, má svá omezení. Pohodlně usazení ve vzdálenosti, z jaké jste byli zvyklí sledovat své Full HD televizory totiž můžete dostat brzy pocit, že se nic nezměnilo k lepšímu. Teprve z mnohem bližší vzdálenosti vám tak říkajíc spadne brada, zejména však při sledování statických obrázků nebo pomalu se pohybujícího obrazu (přírodovědné dokumenty jsou na to nejlepším programem).

Dynamičtější scény, řekněme automobilové honičky, byste paradoxně při takovém rozlišení mohli vidět trhaně, kdyby s vyšším počtem pixelů 4K rozlišení zároveň nevzrostla frekvence zobrazených snímků za sekundu, a to na minimálně 40 až 50 snímků, ideálně ovšem až někam ke 120 Hz.

Tak jak tak nicméně 4K standard umožňuje zcela ostré sledování obrazu ze vzdálenosti, která je zhruba rovna uhlopříčce televizoru. A to může znamenat u metrových a větších úhlopříček opravdový kino efekt.

Prohlédněte si 4K televizory v našem e-shopu

Řadu nejmodernějších televizorů v 4K rozlišení, včetně 3D televizí s prohnutou obrazovkou najdete v oddělení Ultra HD. V cenovém rozpětí, které začíná opravdu nízko a končí v místech, kde o nákupu uvažují jen celoživotní nadšenci do pokročilých technologií, si vybere opravdu každý.

Hlavně nechci Smart TV, občas uslyšíte

Prodavači televizorů se někdy setkají s kategorickým odmítnutím Smart TV technologie a jsou na podobná přání zvyklí. Stále ještě existuje určitá skupina lidí, kterým prolnutí televize s počítačem nepřijde jako dobrý nápad a dávají přednost zcela pasivní konzumaci televizních kanálů, kde je veškerá interaktivita zastoupena možností přepnout někam jinam.

Co je to Smart TV?

Ti ostatní, kteří technologii Smart TV přijali s povděkem, pravděpodobně už několik let cítili dost podobná omezení. Představa dramaturga oblíbeného televizního kanálu o plánu na večer se naprosto liší od představy naší a potřeba překlikávat mezi prací, Facebookem a fotbalovým zápasem nás stejně nakonec posadila za malé monitory notebooků. Je přirozené, že výrobcům televizorů odliv zákazníků nebyl po chuti a tak nabídli přesný opak – přenesení rozhraní počítače na televizní obrazovku.

Smart TV, někdy také označovaná jako connected TV nebo hybrid TV znamená televizní přijímač nebo kombinaci televizoru s chytrým set-top boxem, které umožňují připojení k internetu a sledování jednak běžných vysílaných médií, jednak sledování internetové televize, streamování videí, ale také využití televize jako počítače s operačním systémem a správou aplikací ne nepodobnou chytrým telefonům.

Samozřejmá je podpora herních konzolí, digitálních přehrávačů médií, hotelových systémů televize a prostě všeho, co na výstupu může vyžadovat televizní obrazovku.

Odvrácená strana mince?

Existují uživatelé, kteří nakonec svoji smart TV nikdy nepřipojí k internetu, protože se jim nechce na ovládači vyťukávat heslo k Wi-Fi. Smart TV jsou sice dvacet let starým patentem, ale ve větší míře se začaly vyvíjet poměrně nedávno. Některé aplikace a funkce se náročnému uživateli mohou jevit nedotažené nebo zbytečné. Asi nikdo se na smart TV nebude naplno věnovat soustředěné práci, na to zařízení neposkytuje dostatečně svižnou odezvu a pohodlí. Na druhé straně – pro spojení televize a internetu za účelem zábavy byl již učiněn zásadní krok a technologie funguje. Nedá se čekat, že by v nejbližší době vytlačila počítače, ale určitě se bude významně zmenšovat množina klasických televizorů, které neposkytují možnost zasáhnout do výběru programů.

Vyberte si Smart TV v našem e-shopu

Chytré, tedy Smart televize, umožňují mnohem komplexnější přístup k televiznímu vysílání i broadbandovému připojení k internetu a nabízí momenty, kdy využijete spojených výhod obou. Špičkové Smart TV televizory najdete v oddělení Smart TV v našem e-shopu.

Doprava zdarma

U většiny produktů

Rodinný obchod

Jsme tu pro Vás od roku 1990

Spolehlivý servis

Kvalita doručení, záruční i pozáruční servis

Autorizovaný prodejce

Všechny výrobky jsou výhradně pro český trh