Máte rádi arenalin? Jste sportovec a zároveň dobrodruh? Pak by pro vás mohla být jízda na elektrické jednokolce nebo howerboardu tou správnou výzvou.
Jednokolka nebo také gyroskop vyžaduje zpočátku hodně trpělivosti a tréninku. Ale jakmile ji ovládnete a zažijete radost z jízdy, nenecháte na ni dopustit.
Elektrická jednokolka je výborná pro trénink rovnováhy.
A jak jednokolka vlastně funguje?
Samotné ovládání gyroskopu funguje podobně jako segway. Na stranách jednokolky sklopíte stupátka. V okamžiku, kdy na ně zatlačíte špičkou nohy, jedete dopředu. Když vyvinete tlak patou, jednokolka zpomalí a začne jízda dozadu. Pojedete tak rychle, jak silně do stupaček zatlačíte. Do zatáček to funguje stejně jako na kole nebo motorce, je potřeba naklonit celé tělo. Jízda na jednokolce je závislá na držení rovnováhy, tlaku nohou a náklonu těla.
Hoverboard má na rozdíl od jednokolky kola dvě. Počeštěně se mu říká také kolonožka. Ale pro trénink rovnováhy je také výborným prostředkem.
Hoverboardy označované také jako minisegwaye, kolonožky, disponují gyroskopickým systémem, který ovládá jeho pohyb. Tento samovyvažovací systém koordinuje pohyb hoverboardu pomocí náklonu jednotlivých nášlapů. Na hoverboardu se naučíte jezdit během pár desítek minut, ač to vypadá složitě. Důležité je nastupovat na jednotlivé nášlapy postupně a nohu pokládat v rovině s povrchem pod vámi. Plánujete jezdit na hoverboardu i po nezpevněných površích? Pak doporučujeme vybírat terénní offroad hoverboard s 8,5“ nebo 10“ koly.