Dětské bazény

Vybrat vhodný bazén pro dospělé, není tak těžké, ale co pro děti? Jak vybrat správný bazének pro ně? Podle čeho se rozhodovat a jaké parametry by dětský bazének měl splňovat? Všechny tyto otázky jste si pravděpodobně položili ihned poté, co jste se rozhodli pro nákup dětského bazénku.

Základní požadavky

Předtím, než vybere nějaký konkrétní model, byste si měli ujasnit, co konkrétně od bazénku čekáte, pro jak staré dítě bazén vybíráte, kde bude umístěn a kolik financí do něj chcete investovat. Mezi základní parametry jistě patří i rozměry bazénu, maximální objem vody a nosnost.

Věk dítěte

Dětské bazény jsou vhodné pro děti již od jednoho roku. Čím mladší dítě máte, tím by měl být i bazén mělčí. Hluboké dětské bazény jsou pro batolata absolutně nevhodné (mohly by se v nich utopit). U batolat by výška vody neměla překročit 4 – 5 centimetrů. Čím je dítě starší, tím může být v bazénu více vody. Ovšem ve všech případech myslete na to, že dítě v bazénu potřebuje neustálý dozor a nikdy ho nesmíte nechat ani na moment samotné (obzvláště batolata).

Umístění dětského bazénu

Dětský bazének můžete umístit na jakoukoliv rovnou plochu. Pod bazén samotný je vhodné umístit podložku, aby nedošlo k nechtěnému poškození bazénu. Také si místo, kam si přejete dětský bazének umístit, dobře přeměřte, aby se vám tam vešel. Myslete i na dostatečně velký prostor kolem bazénu. V bezprostřední blízkosti nesmí být žádné předměty, o které by se dítě během vodních radovánek mohlo poradit.

Konstrukce dětského bazénku

Dětské bazénky jsou v současné době buď nafukovací, nebo z plastu. Klasický nafukovací dětský bazének zná téměř každý. Jde nejčastěji o kruh, nebo ovál, který má nafukovací prstenec (u vyšších bazénků může být prstenců i více). Jakmile se nafouknou stěny a do bazénu se nalije voda, stěny se zvednou. Nafukovací dětské bazénky jsou jednoduché na sestavení i údržbu. Výhodou nafukovacích bazénů je naprostá bezpečnost (nikde žádné ostré rohy, ani tvrdé stěny).

Plastové dětské bazény jsou univerzální nádoba, kterou můžete využít jako bazének, ale třeba i jako pískoviště. Oproti nafukovacím bazénům jsou pevnější a stabilnější. Stejně tak je snadná údržba. Myslet musíte však na to, že bazén má tvrdé plastové stěny. Dítě tedy musíte hlídat, aby neuklouzlo a neudeřilo se o hranu.

Kromě klasických bazénů můžete v obchodech naleznout i hrací centra. Jedná se převážně o nafukovací bazény, které jsou vybaveny například skluzavkou, nebo dalším příslušenstvím. Rozměry vodních hracích center jsou různé. Obvykle se však pohybují od 2x2 metů až po 5x5 metrů. Čím větší nafukovací hrací centrum je, tím více si za něj i připlatíte.

Materiál dětského bazénku a odolnost

Materiály, ze kterých jsou vyráběny dětské bazény, jsou různé. Nejčastěji se však jedná o PVC, kaučuk, nebo vinyl. Nejvíce používaný materiál je PVC, který přináší příjemný kompromis mezi kvalitou a cenou. Nicméně ať je výrobní materiál jakýkoliv, ověřte si, že má ochranu před UV zářením, jedině tak je totiž dětský bazének chráněn jak před blednutím, tak degradací materiálu.

Objem dětského bazénku

Objem bazénu je údaj, který informuje o tom, kolik vody budete k naplnění bazénu potřebovat. Objem bazénu se model od modelu liší a nelze říct, který objem je ideální. Volte především dle věku a velkosti dítěte. Objem dětských bazénků se nejčastěji pohybuje mezi 60 – 1 000 litry. Pokud tento údaj výrobce neudává, můžete si jej sami jednoduše spočítat. Objem kruhového bazénu se počítá, jako výpočet objemu válce. Jedná se tedy o následující vzorec: π × poloměr bazénku² × výška / 1000.

Tvar a rozměr dětského bazénu

Dětské bazény mohou mít různé tvary. Obvykle se však jedná o kruh, obdélník, nebo čtverec. V případě nafukovacích hracích center se nejčastěji jedná o atypické tvary. Nicméně tvar bazénu nemá přímý vliv na jeho kvalitu, nebo údržbu. Obdobně jako tvar, je na tom i rozměr bazénu. Model od modelu se rozměry liší. Kruhové bazény mají nejčastěji průměr od 50 do 300 cm a výšku od 20 do 90 cm. Obdélníkové bazény mají šířku obvykle od 50 do 200 cm a šířku od 50 do 300 cm. Výška obdélníkových bazénu je taktéž od 20 do 90 cm.

Nosnost dětského bazénu

U většiny modelů není nosnost bazénu definovaná. Zpravidla totiž hmotnost dítěte nehraje žádnou roli. Nosnost je uvedena nejčastěji jen u bazénu s nafukovací podlahou, u nafukovacích hracích center a u dalších vodních atrakcí, která jsou s bazénkem spjaty. Pokud je nosnost definována, důrazně ji doporučujeme nepřekračovat. Snadno by mohlo dojít k poškození bazénu.

Příslušenství

dětským bazénkům se prodává celá řada příslušenství. Nejčastěji se jedná o nafukovací kruhy, stříšky, skluzavky a další hračky. Doporučujeme zakoupení minimálně stříšky, neboť ta chrání dítě před přímým slunečním zářením a před spálením pokožky. Taktéž snižuje pravděpodobnost úpalu.  Pokud se vaše dítě v přidaném příslušenství přímo vyžívá, můžete místo klasického bazénku zakoupit koupací centrum. Bazének je již z výroby obohacen o další příslušenství – jako jsou například skluzavky.

Filtrace a bazénová chemie do dětského bazénku

Naprostá většina dětských bazénů nemá (a ani nepotřebuje) filtraci vody. V bazénu je totiž tak malé množství vody, že je jednodušší vodu vylít a napustit novou. Častou výměnu vody doporučujeme i proto, že do dětských bazénků se nehodí nalévat bazénovou chemii. Nejenže mají děti citlivou pokožku a chemie by ji mohla podráždit, ale také vodu často pijí. Chemie by jim tak mohla způsobit nepříjemné zdravotní obtíže.

Více...
Filtrování Řazení
Počet nalezených produktů: 0

Nic jsme nenašli

Zkuste hledat jinak